Glapiński: będziemy podnosić stopy procentowe dopóki nie zdusimy inflacji

Udostępnij

Jak zaznaczył podczas piątkowej konferencji prasowej szef NBP, “inflacji nie możemy tolerować”.

“Będziemy jastrzębiami w tym sensie, że będziemy podnosić stopy, dopóki nie zdusimy inflacji” – wskazał. Podkreślił, że zduszenie inflacji jest ważne. “Robimy to, chociaż dla wielu Polaków to jest tak bolesne” – stwierdził.

Glapiński podkreślił, że inflacja działa “podstępnie, destrukcyjnie – rozregulowuje całą gospodarkę, psuje proporcje, przedsiębiorcom uniemożliwia planowania inwestycji; nie mogą przewidzieć co po ile sprzedają, jaki będzie rynek”. Jak dodał, bardzo zmienia strukturę dochodową, zarobkową, poziom życia.

“Uprzywilejowuje to też osoby, które mają umowy o pracę. Cały czas ich wynagrodzenia rosną z inflacją względem tych, którzy mają stałe wynagrodzenie – ich wynagrodzenia nie rosną z inflacją” – zaznaczył.

Szef NBP wskazał, że mniej więcej 230 tys. kredytów zostało pobranych w Polsce w okresie, gdy “kredyt był tani, czyli stopa banku centralnego wynosiła 0,1”. “Nie dwa miliony, jak się czasami mówi” – podkreślił.

Jak mówił, “jeśli się żąda państwowej pomocy dla kredytobiorców to nie jest pomoc dla najmniej zarabiających, dla najuboższych”. “Najubożsi nie biorą kredytów, bo ich nie stać na kredyt hipoteczny” – stwierdził. Dodał, że nie stać ich na wkład własny, nie mają oceny wiarygodności przez banki”. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Ceny ropy w USA po dwudniowym rajdzie ruszyły w dół

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym spadają po dwudniowym rajdzie, gdy surowiec zaliczył wzrost notowań o 7 proc. Inwestorzy oceniają perspektywy ograniczenia podaży ropy w czasie utrzymujących się obaw o spowolnienie gospodarcze - podają maklerzy.

Sonda NASA uderzy w planetoidę – w ramach testu obrony planetarnej

W nocy z poniedziałku na wtorek polskiego czasu (26/27 września) nastąpi kluczowy moment misji NASA o nazwie DART: uderzenie sondy w planetoidę w celu zmiany jej trajektorii. Agencja chce sprawdzić w praktyce, czy tego typu metody mogą realnie wpływać na orbity tych kosmicznych obiektów.
- Reklama -

REKLAMA