Glapiński: dopóki jestem prezesem NBP, Polska do strefy euro nie wejdzie

Udostępnij

“Jest ogromna presja ze strony jednego z naszych sąsiadów, żeby wprowadzić w Polsce euro. Żeby Polskę wprowadzić do strefy euro. I żeby Polska uczestniczyła w budowie tzw. państwa europejskiego” – mówił w piątek prezes Narodowego Banku Polski (NBP) Adam Glapiński.

Glapiński dodał, że “ten kraj ma pełne prawo podejmować działania, którymi stara się skłonić czy naprowadzić nas na tę ścieżkę (…). Może przysłać do nas jakiegoś swojego wysłannika, że tak powiem, który będzie w tym kierunku pracować”.

Prezes NBP ocenił, że wprowadzenie Polski do strefy euro spowodowałoby, że wysiłek zbrojeniowy naszego kraju, zakup najnowocześniejszego sprzętu „być może stałby się niemożliwy”. “Musimy samodzielnie prowadzić politykę pieniężną, sami dbać o utrzymanie wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Wściekłość zwolenników tej drogi innej, wejścia do orszaku Niemiec wynika z faktu, że przez wybór mnie na drugą kadencję (prezesa NBP – PAP) ta droga na jakiś czas została zagrodzona” – stwierdził prezes NBP.

Jak podkreślił, “dopóki jestem prezesem Narodowego Banku Polskiego, Polska do strefy euro nie wejdzie”. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Soboń: każdy punkt procentowy inflacji to 4,7 mld zł więcej dochodów w budżecie państwa

Każdy punkt procentowy inflacji to jest 4,7 mld zł więcej dochodów w budżecie państwa, po drugiej stronie generuje to jednakowo wysokie wydatki - powiedział w środę w Senacie wiceminister finansów Artur Soboń. Poinformował także, że ostatnie zmiany w PIT i CIT kończą zmiany w Polskim Ładzie.

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra infrastruktury - podała KPRM w komunikacie prasowym. Przepisy umożliwią m.in. budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych przez administrację morską.
- Reklama -

REKLAMA