Glapiński: według szacunków NBP czynniki wewnętrzne to nie więcej niż 1/4 inflacji

Udostępnij

Szef NBP podczas konferencji prasowej w piątek zwrócił uwagę, że globalna inflacja wzrosła do poziomów nienotowanych od dekad we wszystkich ważnych krajach.

Odnosząc się do inflacji w Polsce wskazał: “Według naszych szacunków czynniki wewnętrzne to jest nie więcej niż jedna czwarta inflacji, a 75 proc. to cały czas inflacja z zewnątrz”.

Glapiński dodał, że np. w Stanach Zjednoczonych inflacja CPI w maju sięgnęła 8,6 proc. – “czyli najwięcej od 40 lat”.

“W strefie euro inflacja w czerwcu także wyniosła 8,6 proc. – czyli najwięcej w ogóle w historii tego obszaru walutowego” – dodał. Zaznaczył, że w części gospodarek strefy euro inflacja kształtowała się na dwucyfrowych poziomach. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Podatek od zysków nadzwyczajnych będzie odroczony?

Warto rozważyć możliwość odroczenia zapłaty daniny od zysków nadmiarowych przez spółki energetyczne i gazowe ze względu na ich bardzo trudną sytuację płynnościową - napisano w założeniach do projektu ustawy o nowej 50-proc. daninie od zysków nadzwyczajnych. Raport cytuje DGP na Twitterze.

Hiszpania: w sierpniu rekordowy udział gazu ziemnego w produkcji energii elektrycznej

W sierpniu 2022 r. w Hiszpanii zanotowano rekordowe udziały gazu ziemnego w produkcji energii elektrycznej. Sięgnęły one poziomu blisko 33 proc., podał w piątek rząd Pedro Sancheza.
- Reklama -

REKLAMA