Gliński: Collegium Intermarium odwołuje się do pięknych, klasycznych tradycji

Zobacz

- Reklama -

W trakcie konferencji naukowej inaugurującej działalność międzynarodowej szkoły wyższej Collegium Intermarium Gliński wyraził radość, że „na akademickiej mapie Europy powstaje nowy ośrodek naukowy”. „To jest bardzo ważna inicjatywa, co najmniej z pięciu powodów. Po pierwsze, dlatego że obserwujemy w świecie współczesnym, a także w środowisku akademickim olbrzymie zagrożenie dla wolności i pluralizmu. Po drugie, dlatego, że ta inicjatywa podkreśla wymiar międzymorza, tak bardzo ważny wymiar kulturowo i politycznie” – zwrócił uwagę.

Kolejnym powodem – wyjaśnił wicepremier – jest to, że inicjatywa ta „odnosi się do nowych, współczesnych wyzwań”. „One są bardzo trudne. One są – tak jak to bywa w rozwoju cywilizacyjnym – często nie do końca rozpoznane, ale one są oczywiste. Jeżeli im nie stawimy czoła teraz, to będziemy rozliczani co najmniej z zaniechania. Ta inicjatywa takie wyzwania podejmuje przede wszystkim dotyczące formacji ludzkiej siły nie tylko intelektualnej, ale może coś więcej niż intelektualnej, która przeciwstawi się wszystkim zagrożeniom współczesności” – powiedział.

Dodał, że istota Collegium Intermarium polega także na tym, że uczelnia „odwołuje się do pięknych, wspaniałych, klasycznych tradycji także związanych z polską historią, ale i z historią międzymorza czy historią europejską”. „Dla mnie może najbardziej istotne jest to odwołanie do misji polskiej inteligencji. I po piąte, że jest to inicjatywa oddolna, inicjatywa, która ma w sobie pierwiastek szalenie ważny – w czasach współczesnych także – dzielności, niezgody na to, co jest złego w naszym otoczeniu i odwołuje się do samoorganizacji, do funkcjonowania instytucji obywatelskich” – zaznaczył szef MKDNiS. (PAP)

autorki: Daria Porycka, Olga Łozińska

dap/ oloz/ dki/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -