Globalny Szczyt na temat Zdrowia: zapewnić wszystkim szczepionki przeciw Covid-19

Zobacz

- Reklama -

Należy „wszędzie przejąć kontrolę nad pandemią, zapewnić, by szczepionki zostały podane wszystkim i wszędzie dzięki eksportowi i dzieleniu się zdolnościami produkcyjnymi” – mówiła von der Leyen na początku spotkania odbywającego się stacjonarnie i zdalnie w ramach G20.

Szefowa KE zapowiedziała, że do końca tego roku kraje o niskim i średnim dochodzie otrzymają 100 milionów dawek szczepionek.

Von der Leyen ogłosiła, że w Deklaracji Rzymskiej, która zostanie wydana na zakończenie obrad, ich uczestnicy zobowiążą się do inwestowania w zdrowie i pracowników służby zdrowia. Zaznaczyła, że pracują oni podczas pandemii, nieustannie ratując życie ludzi.

„Pierwszą lekcją, jaką wyciągnęliśmy z pandemii, jest to, jak bardzo potrzebujemy siebie nawzajem i jak rządzący muszą współpracować z naukowcami, ekspertami, pracownikami służby zdrowia, firmami farmaceutycznymi i oczywiście ze społeczeństwem obywatelskim” – podkreśliła przewodnicząca Komisji.

Jak zaznaczyła, “nie możemy nigdy zapominać o wspólnocie naukowej”. „Jeśli dziś mamy nadzieję, to zawdzięczamy ją mężczyznom i kobietom, którzy poświęcili życie nauce” – oświadczyła.

Gospodarz obrad premier Włoch Mario Draghi mówił, że trzeba „zaszczepić świat i to błyskawicznie”.

Wskazał na znaczenie współpracy międzynarodowej w zwalczaniu pandemii. „Naszym priorytetem w przygotowaniach do następnej pandemii jest pokonanie tej obecnej” – ocenił.

„Z uczestnikami obrad zrozumiemy, co poszło źle” w walce z Covid-19 – dodał szef włoskiego rządu.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ akl/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -