Głośne dźwięki pomagają zwalczyć uczucie samotności

Zobacz

- Reklama -

Badanie obejmujące ponad 2 tys. osób pochodzących z Australii, Singapuru, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych wykazało, że osoby doświadczające wykluczenia społecznego preferują głośniejsze dźwięki, w tym muzykę lub hałas w tle, niż osoby osoby, które prowadzą życie towarzyskie. Według badaczy, głośniejsze dźwięki mogą pomóc w walce z poczuciem wykluczenia.

„Głośne dźwięki są skuteczne w łagodzeniu negatywnych psychologicznych skutków wykluczenia społecznego, takich jak żal wobec społeczeństwa, uczucie złości, samotność i pogorszenie nastroju. Wykluczenie społeczne może obniżyć samoocenę, nastrój czy jakość życia” – mówi główny autor badania, dr Deming Wang z James Cook University. Jak dodaje badacz, wydaje się, że preferencje dotyczące głośniejszych dźwięków mogą wynikać nie tylko z przyczyn sensorycznych, takich jak chęć stymulowania się głośną muzyką, ale z potrzeby nawiązania kontaktu społecznego.

„Samotność można określić jako psychologiczną wersję przewlekłego bólu, który może utrudniać produktywność pracownika, działając jako czynnik rozpraszający” – tłumaczy Wang. „Dźwięk wydaje się być bardzo wygodną i bezpłatną alternatywą dla spotkań towarzyskich, która może pomóc osobie czującej się samotnie, w szczególności w czasach pandemii COVID-19” – dodaje.

Według badacza, głośne dźwięki mogą zwalczać poczucie samotności dzięki temu, że przekazuje poczucie bliskości z innymi. Jak zauważa, miejsca tętniące życiem, gdzie prowadzone jest życie towarzyskie, są zwykle głośniejsze, niż miejsca, gdzie nie do takich spotkań nie dochodzi. Dodaje też, że ludzie zazwyczaj głośniej i śmielej rozmawiają z przyjaciółmi i osobami, które znają, ciszej z kolei zachowują się w towarzystwie nieznajomych, więc z czasem głośne dźwięki mogą przypominać ludziom o spotkaniach towarzyskich wśród znajomych i osobach, z którymi się przyjaźnią.

“Lekarstwo na samotność to nie tylko głośne dźwięki i wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że używają dźwięku jako komfortu społecznego” – mówi Wang. „To mogłoby wyjaśnić, dlaczego ludzie często wolą hałas w tle, nawet jeśli nie zwracają na niego uwagi. Przykładem może być pozostawienie włączonego telewizora podczas wykonywania prac domowych” – tłumaczy.

Według badaczy, ich badania są szczególnie ważne, ponieważ podają przykład, w jaki sposób przetrwać i wyjść z izolacji społecznej w wyniku blokady COVID-19 w Australii i na całym świecie. Mogą być też stosowane w takich miejscach jak szpitale, lub domy spokojnej starości, oraz być wskazówką dla samotnych osób, jak zwalczyć poczucie osamotnienia.

Więcej na ten temat: https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/0146167221101589 (PAP)

Autorka: Agnieszka Niewińska-Lewicka

anl/ agt/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -