Głuszce z nadleśnictwa w Leżajsku trafiają do lasów w całej Polsce

Udostępnij

Jak zaznaczył, “odchowano 67 młodych ptaków, które jeszcze w tym roku trafią na wolność”.

“W ostatnich tygodniach z ośrodka do lasów w nadleśnictwach Janów Lubelski i Biłgoraj przewieziono 30 ptaków. Z kolei 15 osobników wyjechało do Nadleśnictwa Głęboki Bród w Puszczy Augustowskiej” – mówił rzecznik.

Przypomniał, że “do końca lipca przewidywane jest także wsiedlenie 15 głuszców w Nadleśnictwie Ruszów na terenie Borów Dolnośląskich”.

Ich załadunek – dodał – “odbywa się późnym wieczorem z zachowaniem zasad bioasekuracji, przewóz zaś w godzinach nocnych”.

Leżajską hodowlę głuszców w 1993 r. założyli myśliwi z lokalnych kół łowieckich, a 1994 roku przejęło ją miejscowe nadleśnictwo.

Ośrodek Hodowli Głuszca w Leżajsku pełni także rolę edukacyjną. Głuszce można tam obserwować przez lustra weneckie w sali edukacyjnej.

W stanie wolnym głuszce są gatunkiem zanikającym na Podkarpaciu. Zazwyczaj padają ofiarą napadów małych drapieżników, m.in. jenotów, kun, lisów.

W Lasach Państwowych są prowadzone trzy ośrodki hodowli głuszca. Oprócz Leżajska hodowany jest on w Nadleśnictwie Wisła (RDLP w Katowicach) i Głęboki Bród (RDLP w Białymstoku).

Od 1995 r. głuszec podlega ochronie ścisłej. (PAP)

autor: Alfred Kyc

kyc/ robs/

Czytaj więcej wiadomości z Polski

Źródło:PAP

Zobacz

Bujak: obniżka podatków z punktu widzenia cyklu gospodarczego wchodzi w życie w dobrym momencie

Obniżka podatków z punktu widzenia cyklu gospodarczego wchodzi w życie w dobrym momencie. Może nieco złagodzić spowolnienie gospodarcze, w które właśnie wchodzimy – powiedział PAP główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak.

Fitch obniżył ratingi Millennium, mBank na liście obserwacyjnej

Agencja ratingowa Fitch Ratings obniżyła długo- oraz krótkoterminowe ratingi Banku Millennium, z kolei mBank został umieszczony przez Fitch na liście obserwacyjnej - poinformowały banki w komunikatach giełdowych w piątek. Jednym z powodów zmian są wakacje kredytowe.
- Reklama -

REKLAMA