Głuszce z nadleśnictwa w Leżajsku trafiają do lasów w całej Polsce

- Reklama -

Jak zaznaczył, „odchowano 67 młodych ptaków, które jeszcze w tym roku trafią na wolność”.

„W ostatnich tygodniach z ośrodka do lasów w nadleśnictwach Janów Lubelski i Biłgoraj przewieziono 30 ptaków. Z kolei 15 osobników wyjechało do Nadleśnictwa Głęboki Bród w Puszczy Augustowskiej” – mówił rzecznik.

Przypomniał, że „do końca lipca przewidywane jest także wsiedlenie 15 głuszców w Nadleśnictwie Ruszów na terenie Borów Dolnośląskich”.

Ich załadunek – dodał – „odbywa się późnym wieczorem z zachowaniem zasad bioasekuracji, przewóz zaś w godzinach nocnych”.

Leżajską hodowlę głuszców w 1993 r. założyli myśliwi z lokalnych kół łowieckich, a 1994 roku przejęło ją miejscowe nadleśnictwo.

Ośrodek Hodowli Głuszca w Leżajsku pełni także rolę edukacyjną. Głuszce można tam obserwować przez lustra weneckie w sali edukacyjnej.

W stanie wolnym głuszce są gatunkiem zanikającym na Podkarpaciu. Zazwyczaj padają ofiarą napadów małych drapieżników, m.in. jenotów, kun, lisów.

W Lasach Państwowych są prowadzone trzy ośrodki hodowli głuszca. Oprócz Leżajska hodowany jest on w Nadleśnictwie Wisła (RDLP w Katowicach) i Głęboki Bród (RDLP w Białymstoku).

Od 1995 r. głuszec podlega ochronie ścisłej. (PAP)

autor: Alfred Kyc

kyc/ robs/

Czytaj więcej wiadomości z Polski

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -