- Reklama -

Goryle górskie chętniej przyjaźnią się z dawnymi sąsiadami

Zobacz

- Reklama -

Goryle górskie z gatunku Gorilla beringei beringei żyją w zwartych grupach, żerując, odpoczywając i śpiąc razem na obszarze występowania. Grupy te jednak czasami rozdzielają się, przez co osobniki, które żyły w bliskich kontaktach przez kilka lat, oddzielają się od swoich towarzyszy.

Zazwyczaj grupy goryli rozmieszczają się w sposób, który minimalizuje prawdopodobieństwo spotkania się z innymi rodzinami. Mimo swoich starań, nie są one w stanie całkowicie unikać spotkań. Sąsiednie grupy goryli uczestniczą w średnio 15 spotkaniach międzygrupowych rocznie. To powoduje, że czasami osobniki po latach spotykają się ponownie.

Zachowanie podczas tych spotkań jest jednak bardzo zróżnicowane, od wysoce afiliacyjnego, kiedy to osobniki z różnych grup razem bawią się i jedzą, do bardzo agresywnych, obejmujących krzyki, gryzienie i popychanie.

Nowe badanie pokazało, że grupy, które wcześniej żyły razem, są ponad cztery razy bardziej przyjazne dla siebie, nawet jeśli rozdzieliły się ponad dekadę wcześniej.

„Spotkania grup są dość rzadkie i na początku obie grupy zazwyczaj są ostrożne” – opisuje zachowanie zwierząt dr Robin Morrison, badacz z Dian Fossey Gorilla Fund i Center for Research in Animal Behaviour na University of Exeter. „Często biją się w piersi i demonstrują swoją siłę. Wtedy interakcja może stać się agresywna – włącznie z walką i krzykami. Często jednak spotkania odbywają się w przyjaznej atmosferze” – dodaje naukowiec.

Jak wynika z obserwacji, początkowe napięcie często szybko mija i grupy mieszają się, spędzając razem miłe chwile. Dorosłe osobniki zazwyczaj razem odpoczywają, podczas gdy młodsze goryle bawią się z rówieśnikami z sąsiedniej grupy.

Naukowcy zaznaczają, że zaobserwowana u goryli zdolność do współpracy przez nawiązywanie przyjaźni występuje też u ludzi: często od razu staramy się wejść w przyjazne relacje z nowo poznanymi osobami, lub tymi, które słabo znamy. Jedna z teorii mówi, że przynosi to ewolucyjną korzyść, przez którą mamy wspólny dostęp do różnorodnych zasobów i terytoriów przy zmniejszonym ryzyku agresji. Opisane badanie jest pierwszym, które testuje tę teorię poza ludźmi – a odkrycia sugerują, że goryle również mogą skorzystać na utrzymywaniu przyjaźni między grupami.

Według badaczy zrozumienie, w jaki sposób grupy goryli oddziałują na siebie i dzielą ograniczoną przestrzeń, jest ważne dla oszacowania przyszłej dynamiki populacji w tym zagrożonym gatunku.

źródło: https://www.exeter.ac.uk/news/homepage/title_823202_en.html (PAP)

anl/ ekr/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -