- Reklama -

Gowin: KPO będzie służył modernizacji polskiej gospodarki

Zobacz

- Reklama -

Omówienie założeń Krajowego Planu Odbudowy oraz dyskusja o możliwościach, jakie oferuje były głównymi tematami środowego posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego.

Jak podało ministerstwo, Gowin w czasie posiedzenia RDS stwierdził, że w jego resorcie odbywały się intensywne i merytoryczne konsultacje poświęcone poszczególnym komponentom Krajowego Planu Odbudowy.

„Kluczowe kwestie, które zostały podczas nich poruszone, dotyczyły: reformy w zakresie cyfrowej oraz zielonej gospodarki, instalacji OZE realizowanych przez społeczności energetyczne, a także zmian na rynku pracy. Ale na tym nie poprzestajemy. W najbliższych tygodniach planuję dalsze rozmowy z partnerami społecznymi nt. KPO” – powiedział wicepremier.

Jak dodał, „omawiając i dopasowując założenia Krajowego Planu Odbudowy do potrzeb i oczekiwań naszego rynku, najwięcej uwagi poświęcamy działaniom służącym zwiększaniu produktywności polskiej gospodarki, wsparciu działalności innowacyjnej i zaawansowania technologicznego przedsiębiorstw przy równoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego”.

Krajowy Plan Odbudowy to program reform i projektów strategicznych, którego celem jest odbudowa gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią, ale również jej wzmocnienie i uodpornianie na ewentualne, kolejne kryzysy.

Powstanie KPO wynika z utworzenia Europejskiego Instrumentu Odbudowy i Wzmacniania Odporności (Recovery and Resilience Facility – RRF), który przewiduje 750 mld euro pomocy dla państw członkowskich. Polska ma otrzymać 23,9 mld euro bezzwrotnych grantów i 34,2 mld euro w formie ewentualnych pożyczek.

Zgodnie z harmonogramem prac Polska powinna przedstawić Komisji Europejskiej KPO do końca kwietnia.(PAP)

wkr/ je/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -