Gowin: Porozumienie chce wzmocnienia klasy średniej, samorządów i jest przeciwne omnipotencji państwa

Zobacz

- Reklama -

Prezes Porozumienia zabrał głos dopiero pod koniec odbywającej się zdalnie konwencji tej partii, po kilku panelach programowych.

Podkreślał, że po pandemii trzeba „wymyśleć świat na nowo, od nowa wymyśleć Polskę i od nowa wymyśleć centroprawicę”.

Porozumienie, jak mówił, chce nadać nowy blask takim słowom jak konserwatyzm. Opowiada się za tradycją Polski z jednej strony dumnej z siebie, z drugiej otwartej i tolerancyjnej.

Porozumienie, dodawał, uważa się za ugrupowanie chadeckie i uważa, że chrześcijaństwo jest fundamentem cywilizacji. Opowiada się jednak za „przyjaznym rozdziałem Kościoła od państwa”, bo politycy nie powinni się wtrącać do spraw religii, a z drugiej strony polityka powinna być domeną ludzi świeckich.

„Opowiadamy się za silnym państwem o wysokiej jakości usług publicznych” – przekonywał Gowin. Porozumienie nie chce jednak państwa omnipotentnego, które „zagraża wolności i z definicji jest państwem niesprawnym”.

Porozumienie jest też partią prosamorządową i opowiada się za wzmocnieniem samorządów. Jest partią progospodarczą, przekonaną, że w gospodarce sprawdza się wolny rynek, a interwencja państwa powinna być ograniczona.

„Jesteśmy partią opowiadającą się za wzmocnieniem klasy średniej” – podkreślał Gowin. „To klasa średnia jest autorem tego spektakularnego sukcesu, jakim było ostatnie 30 lat naszej ojczyzny” – dodał.

Mówił też, że konserwatyzm Porozumienia jest „konserwatyzmem zielonym”, a działania na rzecz środowiska partia wywodzi z przekonania, że ziemię trzeba zostawić w takim stanie, w jakim została powierzona.

Porozumienie stoi też na gruncie przeprowadzonej za jego kadencji w resorcie nauki najgłębszej w III RP reformy naukowej, która jednak, jak podkreślał, została przeprowadzona w porozumieniu ze środowiskami naukowymi i zyskała ich akceptację.

Gowin dodał, że w kierowanym przez niego resorcie rozwoju, pracy i technologii kończą się prace nad koncepcją przebudowy polskiej gospodarki.

Polityk wskazał, że Porozumienie jest także partią proeuropejską, opowiadającą się za silną i podmiotową obecnością Polski w UE, ale przeciwko poszerzaniu kompetencji unijnych instytucji oraz ich ideologizacji.

Porozumienie jest też partią dialogu i zgody narodowej, a także przekraczania podziałów – mówił Gowin. Zaprasza więc wszystkich do współpracy.

Prezes Porozumienia podziękował posłom Agnieszce Ścigaj i Lechowi Kołakowskiemu za rozpoczęcie współpracy z jego partią. Złożył też deklarację solidarności z prof. Wojciechem Maksymowiczem. „Wojtku, jesteś dla mnie ogromnym autorytetem” – zwrócił się do niego Gowin.

Przed wystąpieniem były zarejestrowane wypowiedzi współpracowników Gowina, m.in. Marcina Ociepy i Michała Wypija, którzy określali swojego lidera m.in. jako „absolutnego męża stanu”, polityka o „antycznej wrażliwości”. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

pś/ itm/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -