Gowin: trzeba chronić klasę średnią przed drastycznym wzrostem podatków

Zobacz

- Reklama -

Gowin, podczas konferencji prasowej inaugurującej konsultacje dotyczące rozwiązań gospodarczych w Polskim Ładzie, podkreślił, że to z inicjatywy jego partii – Porozumienia – w programie tym „znajdą się rozwiązania nowej polityki przemysłowej, rozwiązania proeksportowe”. Wicepremier przypomniał też, że „poważnym elementem polskiego ładu jest duży pakiet ustaw dotyczących mieszkalnictwa, jak i reforma zagospodarowania przestrzennego”.

„Przygotowujemy także reformę rynku pracy, z naszej inicjatywy została włączona (do Polskiego Ładu – PAP) stała subwencja inwestycyjna dla samorządów dzielona według obiektywnego algorytmu. To również z inicjatywy Porozumienia w Polskim Ładzie znalazło się rozwiązanie, które obniży podatki dla 18 mln Polaków – 30 tys. kwoty wolnej od podatku” – wyliczał Gowin.

Szef MRPiT powiedział, że jego resort zdaje sobie sprawę, „że wiele osób w Polsce jest zaniepokojonych rozwiązaniem polegającym na braku możliwości odliczenia składki zdrowotnej”.

„Dbając o solidarność społeczną i konieczne wsparcie dla służby zdrowia uważam, ze trzeba ochronić klasę średnią przed drastycznym wzrostem podatków – przedstawicieli wolnych zawodów, naukowców, inżynierów, wysoko wyspecjalizowanych pracowników i przedsiębiorców, a zwłaszcza właścicieli małych i średnich polskich firm” – stwierdził polityk. Jak dodał „w ubiegłym tygodniu przedstawiłem premierowi Mateuszowi Morawieckiemu jako prezes Porozumienia pakiet rozwiązań podatkowych, które mają znacząco zmniejszyć skalę obciążenia dla klasy średniej”. Gowin poinformował, że rozmowy w tym zakresie będą kontynuowane w przyszłym tygodniu.

Wicepremier ogłosił podczas konferencji rozpoczęcie konsultacji społecznych nad rozwiązaniami gospodarczymi wchodzącymi w skład Polskiego Ładu, w szczególności zaś – podatkowymi.

„W najbliższym czasie będziemy dyskutować je na Radzie Dialogu Społecznego. Również w najbliższym czasie planujemy spotkanie z ministrem Abramowiczem (Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw – PAP) oraz skupioną wokół niego Radą Przedsiębiorców, w skład której wchodzi ok. 300 organizacji pracodawców. Spotkam się z także z Radą Przedsiębiorczości skupiającą osiem głównych organizacji pracodawców” – zapowiedział szef MRPiT. Jak dodał, obok prowadzonych przez niego konsultacji będą odbywały się konsultacje kierowane przez wiceminister Iwonę Michałek, które dotyczyć będą reform rynku pracy, m.in. w zakresie rozstrzygnięć dot. ustawy o pracy zdalnej czy reformie instytucji rynku pracy oraz zatrudnianiu cudzoziemców. (PAP)

mfr/ je/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -