- Reklama -

Gowin: wdrożyliśmy wszelkie procedury kontrolne wypłat subwencji

Zobacz

- Reklama -

„Byłem poza rządem, gdy ruszała Tarcza PFR. Od początku jednak było jasne, że kluczowe dla uratowania tysięcy firm jest tempo działania i że wpisane w to jest ryzyko nadużyć. Te nadużycia miały być i są tępione przez służby. Atak Wiadomości na Paweł Borys to pseudodziennikarstwo” – czytamy na Twitterze wicepremiera Jarosława Gowina.

W środę Polski Fundusz Rozwoju poinformował, że wdrożył wszelkie możliwie profesjonalne i przewidziane prawem procedury kontrolne wypłat subwencji finansowych z Tarczy Finansowej PFR. W ten sposób odniósł się do materiału wyemitowanego we wtorek w Wiadomościach TVP.

„Nie jest prawdą jak sugeruje materiał wyemitowany w Wiadomościach TVP, że Polski Fundusz Rozwoju S.A. nie podejmuje działań w celu weryfikacji wniosków o wypłatę subwencji finansowej zarówno przed jej dokonaniem oraz następczo” – napisano w oświadczeniu.

„Nie jest prawdą jak sugeruje materiał wyemitowany w Wiadomościach TVP, że PFR S.A. lub jego Prezes Zarządu nie dokłada należytej staranności celem zapobiegania wyłudzeniom środków z Tarczy Finansowej” – dodano.

W oświadczeniu napisano, że PFR wdrożył wszelkie możliwie profesjonalne i przewidziane prawem procedury kontrolne wypłat subwencji finansowych z Tarczy Finansowej PFR, z uwzględnieniem celu i charakteru programu pomocowego przeciwdziałającego skutkom pandemii Covid-19.

“Nie jest prawdą podana w Wiadomościach TVP informacja, że Prezes Zarządu PFR S.A. Pan Paweł Borys był kiedykolwiek pracownikiem banku Pekao S.A., a sposób przedstawienia jego osoby w materiale Wiadomości TVP może naruszać jego dobra osobiste” – czytamy w oświadczeniu funduszu.

“Uwzględniając powyższe fakty, Polski Fundusz Rozwoju S.A. uważa, że materiał wyemitowany 30.03.2021 r. w Wiadomościach TVP odnoszący się do Tarczy finansowej PFR oraz PFR S.A. jest skrajnie nierzetelny i zawiera nieprawdziwe oraz niepełne informacje, które mogą naruszać dobre imię PFR S.A., Prezesa Zarządu oraz pracowników Spółki” – dodano.

W oświadczeniu wskazano, że Polski Fundusz Rozwoju S.A. będzie nadal prowadził sprawne i profesjonalne działania antykryzysowe celem przeciwdziałania skutkom pandemii Covid-19.

“W trosce o zapewnienie przekazywania rzetelnej informacji opinii publicznej, zwracamy się do Zarządu TVP S.A. oraz kierownictwa redakcji Wiadomości z apelem o podjęcie działań, których celem będzie zapobieganie przekazywania nieprawdziwych lub niepełnych informacji o działaniach PFR S.A., jego zarządu lub pracowników” – podkreślono.

PFR poinformował w oświadczeniu, że na bieżąco współpracuje z KAS, CBA oraz innymi służbami państwowymi powołanymi do przeciwdziałania przestępstwom gospodarczym w celu eliminacji wyłudzeń z subwencji z Tarczy Finansowej PFR zastrzegając sobie prawo do odmowy wypłaty środków w przypadku niezgodności podanych danych ze stanem faktycznym lub identyfikacji wysokiego ryzyka wyłudzenia środków.

Dodano, że w programie Tarczy Finansowej z tego powodu odmowę wypłaty otrzymało ponad 700 firm, a w wyniku kontroli następczej PFR wezwał do zwrotu subwencji blisko 1000 przedsiębiorstw, według stanu na koniec marca br.

“Proces kontroli następczej jest stale realizowany celem zapewnienia bezpieczeństwa wypłaconych środków pomocowych” – napisano.

PFR przypomniał, że w ramach działań przeciwdziałających skutkom pandemii Covid-19 w ramach Tarczy Finansowej PFR pomoc finansową otrzymało od kwietnia 2020 r. do dnia dzisiejszego łącznie 370 tys. głównie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, a tarcza chroni ponad 3,5 mln miejsc pracy. Ponadto PFR wypłacił celem ochrony zatrudnienia i stabilności firm ponad 68 mld złotych.(PAP)

pif/ amac/ je/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -