Gowin: z przedstawiciel USA do spraw handlu mówiłem o sprawach globalnych, ale i o TVN

Udostępnij

“Rozmowa (z przedstawiciel USA ds. handlu, Katherine Tai – PAP) dotyczyła fundamentalnie ważnych kwestii globalnych, czyli na przykład relacji z Chinami, reformy Światowej Organizacji Handlu. Za mną są dwie inne rozmowy z sekretarz handlu Giną Raimondo. Tam również rozmawiałem o takich tematach, w których głos polski powinien bardzo mocno wybrzmieć” – powiedział Gowin.

Wicepremier przyznał jednocześnie, że we wszystkich tych rozmowach poruszony został temat TVN-u oraz Nord Stream 2.

“We wszystkich trzech rozmowach pojawił się temat TVN, chociaż z mojej strony też, we wszystkich trzech rozmowach pojawił się temat Nord Stream 2. Ale tutaj nie chodzi o żadną ekwiwalencję. Nie chodzi o handel w sprawie Nord Stream 2” – stwierdził lider Porozumienia.

Zdaniem Jarosława Gowina zmiana stanowiska administracji waszyngtońskiej w sprawie Nord Stream 2 jest poważnym błędem rzutującym na przyszłość nie tylko Polski czy Ukrainy, ale całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

“Natomiast to nie może być elementem przetargu. W przypadku ustawy medialnej chodzi także o zasadę pluralizmu mediów i wolności gospodarczej” – podkreślił minister.

Zdaniem szefa MRPiT projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji wymaga korekty.

“Korekta, którą zaproponowało Porozumienie, jest w pełni racjonalna i w pełni realizuje cele nowelizacji, a jednocześnie zapobiega sytuacji, w której kwestionowana może być na przykład zasada wolności słowa. W obecnym kształcie Porozumienie tej ustawy nie poprze i mam nadzieję, że wypracujemy tutaj kompromis” – podkreślił Gowin.

Porozumienie proponuje, żeby katalog państw mających dostęp do rynku medialnego w Polsce obejmował kraje należące do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Projekt PiS dot. zmian w ustawie o radiofonii i telewizji zmienia m.in. zasady przyznawania koncesji mediom z udziałem kapitału zagranicznego. W myśl projektu “koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego”.

W środę Gowin odnosił się do lipcowego porozumienia władz USA i RFN, które ogłosiły umowę w sprawie zakończenia sporu na temat NS2. W jej ramach Stany Zjednoczone wstrzymują nakładanie sankcji na rurociąg, zaś Niemcy zainwestują w ukraińskie projekty i zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji.

Umowa była szeroko krytykowana w Waszyngtonie przez polityków obydwu głównych partii amerykańskiego Kongresu. Republikańscy senatorowie zapowiedzieli przy tym blokowanie zatwierdzania części nominatów prezydenta na wysokie stanowiska w administracji, dopóki Waszyngton nie nałoży na NS2 należytych sankcji.

Również prezydent Andrzej Duda skrytykował amerykańsko-niemieckie porozumienie w sprawie budowy Nord Stream 2. Deklaracja Niemiec i USA zmniejsza – jego zdaniem – bezpieczeństwo znacznej części Europy i może być zachętą do prowadzenia przez Kreml polityki faktów dokonanych.

Nord Stream 2 to dwunitkowa magistrala wiodąca z Rosji do Niemiec, która po dnie Bałtyku ma transportować 55 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. (PAP)

pif/ mk/

Źródło:PAP

Zobacz

Ropa w Londynie tanieje

W czwartek rano w Londynie cena ropy typu Brent wynosiła 97,35 dolarów. Oznacza to 0,05-proc. spadek w stosunku do czwartkowego otwarcia.

Nanotechnologia w produkcji żywności

Świadomość konsumentów w związku z decyzjami zakupowymi jest coraz...
- Reklama -

REKLAMA