Grecja: ciąg dalszy ekstremalnych upałów, ryzyko pożarów ma się utrzymać także później

Udostępnij

Jak podała agencja dpa, w nocy z poniedziałku na wtorek straż pożarna walczyła na wyspie Rodos z pożarami lasów i krzewów w pobliżu miejscowości Marica. Z powodu szybko rozprzestrzeniającego się ognia okoliczna ludność musiała zostać ewakuowana, ale obiekty turystyczne nie były zagrożone.

Pomniejsze pożary odnotowano na półwyspie Peloponez oraz przy granicy turecko-greckiej nad rzeką Ewros. Dotąd nie pojawiły się informacje o ofiarach śmiertelnych lub rannych.

Meteorolodzy przewidują, że nawet gdy skończy się obecna fala upałów, utrzyma się wysokie zagrożenie pożarowe z powodu silnych wiatrów (zwanych meltemi), często występujących w sierpniu nad Morzem Egejskim. Eksperci przypominają, podczas podobnego okresu suszy i upałów w 2007 r. z powodu pożarów wzniecanych przez wiatry dziesiątki osób straciły życie.

Temperatury w najbliższych dniach mają osiągać rekordowe wartości. Według prognoz między wtorkiem a piątkiem w środkowej części kontynentalnej Grecji oraz na Peloponezie termometry mogą wskazać nawet 46 st. C. W weekend słupek rtęci ma spaść do 38 st. C., następnie mają uaktywnić się meltemi. (PAP)

skib/ akl/

Źródło:PAP

Zobacz

Wojna trwa na każdym froncie. Rosyjscy hakerzy atakują ukraińskie organizacje rządowe

Eksperci Cisco Talos odnotowali wzmożoną aktywność grupy Gamaredon APT,...

Sasin: założenia do projektu ustawy przewidują opodatkowanie wysokich marż największych firm

Założenia propozycji opodatkowania nadzwyczajnych zysków firm przewidują opodatkowanie "nadwymiarowych" marż dużych firm - oświadczył w Sejmie wicepremier Jacek Sasin. Jak wcześniej deklarował, założenia odpowiedniego projektu przesłał premierowi.
- Reklama -

REKLAMA