Grodzki: Fundusz Sprawiedliwości stał się prywatną skarbonką Ziobry

Udostępnij

Na konferencji prasowej przed posiedzeniem Senatu marszałek Grodzki został zapytany o raport NIK na temat Funduszu Sprawiedliwości oraz wniosek prezesa NIK Mariana Banasia o odwołanie jego zastępcy Tadeusza Dziuby.

Grodzki nie chciał komentować wniosku dotyczącego Dziuby.

“Natomiast jeśli chodzi o Fundusz Sprawiedliwości, który stał się prywatną skarbonką w rękach ministra Ziobry, to od dawna wiele osób sygnalizowało, że wynaturzenie wydawania pieniędzy jest tak ogromne, że dłużej nie powinno trwać” – powiedział marszałek. Dodał, że “zupełnie się nie dziwi” raportowi NIK.

Prezes NIK Marian Banaś wystąpił do marszałek Sejmu o odwołanie wiceprezesa Izby Tadeusza Dziuby, a także skierował do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez niego przestępstwa polegającego na niedopełnieniu obowiązków – poinformowano na środowej konferencji prasowej.

Według relacji medialnych, NIK przygotowała też raport według którego minister sprawiedliwości wydawał setki milionów złotych z Funduszu Sprawiedliwości niegospodarnie, niecelowo i bez kontroli, a także “nie reagował na konflikty interesów oraz mechanizmy korupcjogenne”.

W końcu lipca syn prezesa NIK Jakub Banaś mówił w TVN24, że NIK jest na końcowym etapie kontroli w Funduszu Sprawiedliwości. “Wiem, z przekazów medialnych i ze swoich źródeł, że Fundusz Sprawiedliwości to, można powiedzieć, skarbonka dla Solidarnej Polski i przypuszczam, że NIK – nie Marian Banaś, a konkretnie kontrolerzy – wykonali dobrze swoją robotę” – powiedział Jakub Banaś, wcześniej zatrzymany pod korupcyjnymi zarzutami.

Fundusz Sprawiedliwości gromadzi środki zasądzone od sprawców przestępstw. Jego dotacje są wykorzystywane do wspierania pokrzywdzonych, którzy odnieśli obrażenia m.in. w wypadkach drogowych będących wynikiem przestępstwa. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

pś/ itm/

Źródło:PAP

Zobacz

Uściński dla “DGP”: Jest jeszcze czas na ocieplenie domów przed zimą

Wąskim gardłem są terminy ekip budowlanych, ale jeśli chodzi o materiały termoizolacyjne, to są one dostępne. Można skorzystać z narzędzi wsparcia dla termomodernizacji i przeprowadzić ją nawet własnymi siłami - powiedział "DGP" Piotr Uściński, wiceminister rozwoju i technologii.

Podkarpackie: PGE Obrót zachęca do instalacji PV i magazynów energii

PGE Obrót zachęca klientów do montowania instalacji fotowoltaicznej w zestawie z magazynami energii. Firma proponuje szczegółowe i fachowe doradztwo w tym zakresie, pomagając m.in. w formalnościach związanych z dofinansowaniem takiej inwestycji.
- Reklama -

REKLAMA