GUS: ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu wzrosły o 4,4 proc. rdr

Zobacz

- Reklama -

Dodał, że wskaźnik pozostanie stabilny w kolejnych miesiącach, a wolniejszy wzrost inflacji bazowej rekompensować będą wyższe ceny żywności i paliwa.

Główny Urząd Statystyczny podał w środę w szacunku flash, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu wzrosły o 4,4 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 proc.

Analityk PIE zwrócił uwagę, że według wstępnego szacunku inflacja CPI spadła w czerwcu nieco poniżej mediany prognoz rynkowych (4,5 proc.). „To prawdopodobnie efekt niższego wzrostu cen usług” – wskazał Rybacki. Na podstawie dostępnych danych PIE szacuje, że inflacja bazowa spowolniła z 4,0 do 3,6 proc. rdr. Również roczna dynamika cen paliw była niższa niż w maju, „chociaż różnica ma głównie podłoże statystyczne”.

„Wskaźnik pozostanie stabilny w kolejnych miesiącach. Wolniejszy wzrost inflacji bazowej rekompensować będą wyższe ceny żywności i paliwa” – prognozuje analityk.

Rybacki spodziewa się, że przez cały III kwartał inflacja oscylować będzie blisko 4,5 proc.. Zwrócił uwagę, że w czerwcu ponownie wzrosły ceny ropy naftowej na rynkach globalnych. Obecnie baryłka odmiany Brent kosztuje prawie 75 dol., tj. o 7 dolarów więcej niż w maju. „W efekcie w najbliższych tygodniach dalej rosnąć będą ceny paliwa tankowanego na stacjach” – wskazał. Dodał, że miesiące wakacyjne przyniosą też silniejszy wzrost cen żywności – będzie on również odzwierciedlał zmiany zachodzące na rynkach globalnych m.in. wyższe ceny zboża.

Jak szacuje Rybacki, w całym 2021 r. średni wzrost cen będzie zbliżony do 4 proc. (PAP)

maja/ je/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -