Hiszpania chce dobrowolności w kwestii ograniczenia zużycia gazu

Udostępnij

Hiszpański rząd sprzeciwia się zmuszaniu konsumentów i firm do ograniczania zużycia gazu, argumentując, że kraj mocno zainwestował w infrastrukturę do importu i reeksportu gazu ziemnego do reszty UE.

„Myślę, że zobaczymy porozumienie, wszyscy rozumiemy, że kiedy ktoś prosi o pomoc, musimy odpowiedzieć” – powiedziała Ribera dziennikarzom w Brukseli przed spotkaniem unijnych ministrów. „Pomoc może przybierać różne formy, ale zwycięży duch współpracy” – dodała.

Komisja Europejska wezwała w ubiegłą środę, aby od 1 sierpnia 2022 roku do 31 marca 2023 roku państwa członkowskie UE zredukowały zużycie gazu o 15 proc. KE chce też mieć możliwość ogłoszenia unijnego „stanu ostrzegawczego” w sprawie bezpieczeństwa dostaw i w takim przypadku nałożenia obowiązkowej redukcji zużycia gazu we wszystkich państwach członkowskich.

Tym propozycjom szybko sprzeciwiła się jednak część krajów członkowskich, w tym Hiszpania, Portugalia, Grecja i Polska.

We wtorek ten temat ma być omawiany w Brukseli na nadzwyczajnym spotkaniu ministrów energii państw UE.

Źródło:PAP

Zobacz

Wojewoda zachodniopomorski: Gazociąg Baltic Pipe ma kolosalne znaczenia dla regionu, kraju, ale i tej części Europy

Uruchomienie gazociągu Baltic Pipe zapewni bezpieczeństwo energetyczne i pozwoli obniżyć ceny gazu. Inwestycja ma kolosalne znaczenia dla regionu, kraju, ale i tej części Europy – powiedział PAP wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Uruchomienie gazociągu ma nastąpić 1 października br.

Spadki na Wall Street

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami głównych indeksów. Inwestorzy analizują środową decyzję Fed o podwyżce stóp proc. o 75 pb i sygnały, że dalsze podwyżki są możliwe.
- Reklama -

REKLAMA