Hiszpania: Kanclerz Scholz wezwał do pokojowego zażegnania kryzysu na granicy Rosji i Ukrainy

Udostępnij

Na konferencji prasowej po rozmowach z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem kanclerz Scholz potwierdził, że problem zagrożenia Ukrainy ze strony Rosji był jednym z głównych tematów poniedziałkowego spotkania. Oznajmił, że sytuację na granicy obu państw uważa za “poważną”.

“Ewentualna agresja wojskowa Rosji na Ukrainę przyniesie ciężkie konsekwencje polityczne i gospodarcze. Dlatego musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby uniknąć tej ekstremalnej sytuacji, która doprowadziłaby wszystkich do cierpień” – powiedział Scholz.

Wskazał, że aktualnie prowadzone są negocjacje w różnych formatach z Rosją, m.in. w ramach bezpośrednich rozmów między Moskwą i Waszyngtonem, a także Kremla z władzami NATO.

Kanclerz nie udzielił odpowiedzi na pytanie jednego z niemieckich dziennikarzy, który chciał wiedzieć, dlaczego Berlin wypowiada się przeciwko dostawom broni na Ukrainę. Dziennikarz przypomniał, że równocześnie Berlin traktuje rosyjsko-niemiecki gazociąg Nord Stream 2 jako “prywatne przedsięwzięcie”.

Na potrzebę uspokojenia sytuacji na rosyjsko-ukraińskiej granicy wskazał też Sanchez. Stwierdził on, że niezbędne jest poszanowanie granic w Europie. Poparł Scholza podkreślając, że “niezbędne są wszelkie działania”, służące obniżeniu ryzyka rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Sanchez, który przypomniał, że w czerwcu w stolicy Hiszpanii odbędzie się szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego, ujawnił, że podczas poniedziałkowego spotkania w Madrycie uzgodnił z kanclerzem organizację dwustronnych rozmów władz Hiszpanii i Niemiec, do których miałoby dojść w najbliższych miesiącach.

Szef centrolewicowego rządu Hiszpanii dodał, że innym z poruszonych w poniedziałek tematów była realizacja programu odbudowy gospodarczej UE po koronakryzysie.

“Podzielamy z aktualnym rządem Niemiec wizję polityczną i społeczną Europy” – stwierdził Sanchez, wskazując na konieczność intensywnych działań szczególnie w dziedzinie ekologii oraz transformacji cyfrowej.

Sanchez wskazał na “ekstremalnie silne” więzi ekonomiczne pomiędzy Niemcami a Hiszpanią, na liczną obecność niemieckich turystów w Hiszpanii sięgającą rocznie około 11 mln osób, a także na intensywną wymianę handlową. Odnotował, że tylko w naznaczonym koronakryzysem 2020 r. sięgnęła ona poziomu 63 mld euro.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ mal/

Źródło:PAP

Zobacz

Biden: inflacja to efekt pandemii i wojny Putina

Inflacja jest obecnie największym wyzwaniem gospodarczym - powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden w przemówieniu na temat planu walki ze wzrostem cen. Biden stwierdził, że są dwie główne przyczyny inflacji: pandemia Covid-19 i inwazja Rosji na Ukrainę.

Zysk netto Mo-Bruku w I kw. 2022 r. spadł rdr o 32,4 proc. do 18,9 mln zł

Zysk netto działającego w branży przetwarzania odpadów Mo-Bruku spadł rdr w pierwszym kwartale 2022 r. o 32,4 proc. do 18,9 mln zł - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym. Przychody ze sprzedaży spadły o 17,9 proc. rdr do 49,6 mln zł, co - jak ocenia spółka - jest spowodowane m.in. przesunięciem realizacji projektów likwidacji „bomb ekologicznych”.
- Reklama -