Hiszpania: ponad 3 tys. osób ewakuowanych w związku z pożarem w prowincji Malaga

- Reklama -

Wśród ewakuowanych dominują mieszkańcy gmin Estepona, Jubrique oraz Genalguacil.

Jak podała w poniedziałek hiszpańska obrona cywilna, z żywiołem walczy prawie pół tysiąca strażaków oraz żołnierzy. Przypomniała, że w czwartek podczas gaszenia ognia śmierć poniósł 44-letni strażak.

Według kierownictwa sztabu ratunkowego wskutek pożaru spłonęło już ponad 9 tys. hektarów drzewostanów i nieużytków rolnych w prowincji Malaga. Strażacy wskazują, że tak duży zasięg pogorzeliska to efekt wysokiego wysuszenia terenów oraz silnych wiatrów.

Pożar, który pojawił się w lasach masywu Sierra Bermeja w środę, szybko rozprzestrzenił się po kilku gminach Andaluzji. Według straży pożarnej do poniedziałku rano kataklizm obejmował już rejon sześciu gmin.

Odpowiedzialna za rolnictwo w rządzie regionalnym Andaluzji Carmen Crespo wskazała na dużą szybkość, z jaką ogień rozprzestrzenia się po prowincji Malaga. Zaznaczyła, że kataklizm zainicjowany w Sierra Bermeja to jeden z największych pożarów w historii Hiszpanii.

“Czegoś podobnego nigdy wcześniej nie widzieliśmy”, powiedziała Crespo, zaznaczając, że dotychczasowe śledztwo wskazuje, iż ogień pojawił się w efekcie umyślnego podpalenia.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ kib/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -