Hiszpania: Rząd obniży VAT na energię elektryczną z 10 do 5 proc.

Udostępnij

Jak wyjaśnił w trakcie sesji izby premier, działanie służące zmniejszeniu kosztów zużycia energii elektrycznej jest koniecznością wskutek drastycznego wzrostu cen prądu rosnących szybko wraz z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Według Sancheza obniżka wartości podatku VAT zostanie sformalizowana w sobotę w formie rządowego dekretu.

Premier przypomniał, że już w 2021 r. rząd Hiszpanii wprowadził pierwszą obniżkę wartości VAT z 21 do 10 proc.

Hiszpańskie media odnotowują, że dzięki inicjatywie Sancheza oraz premiera Portugalii Antonia Costy od 15 czerwca oba kraje wprowadziły limit cen gazu ziemnego służącego do wyrobu energii elektrycznej. Maksymalna wartość tego paliwa została ustalona na 48,75 euro za 1 megawatogodzinę.

Władze obu państw, które od 2004 r. działają na wspólnym tzw. Iberyjskim Rynku Energii (MIBEL), ustaliły, że maksymalne ceny gazu ziemnego obowiązywać będą do 31 maja 2023 r.

Źródło:PAP

Zobacz

Puda: Światowe Forum Miejskie pokaże polską ścieżkę transformacji

Światowe Forum Miejskie, które rozpoczyna się w niedzielę w Katowicach, pokaże m.in. polską ścieżkę transformacji, zarówno w wymiarze infrastrukturalnym, jak i społecznym - powiedział w sobotę w Katowicach minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Kraków: otwarto pierwszą stację wodorową PKN Orlen w Polsce

Pierwsza stacja wodorowa PKN Orlen w Polsce otwarta została w piątek w Krakowie; jak ocenił prezydent miasta Jacek Majchrowski, jest to kolejny krok na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Inwestycja została przygotowana zgodnie ze strategią wodorową grupy Orlen.
- Reklama -