Hiszpania: rząd Sancheza chce zwiększyć przesył gazu do innych krajów UE

Udostępnij

Jak poinformował w piątek madrycki dziennik “La Razon”, w oparciu o źródła w gabinecie Sancheza, we wtorek Hiszpania przekaże KE szczegółowy plan zwiększenia przesyłu gazu ziemnego.

Dokument przewiduje m.in. maksymalne wykorzystanie gazociągów z Hiszpanii do Francji, a także przesył skroplonego gazu LNG statkami z Barcelony do portu Livorno, na północy Włoch.

“Bruksela chciałaby zaoszczędzić 45 mld metrów sześciennych gazu pomiędzy sierpniem a marcem, a Hiszpania mogłaby dostarczyć podczas tychże ośmiu miesięcy 5,6 mld” – napisał “La Razon” wskazując, że już teraz hiszpańskie magazyny mogą pokrywać 44 proc. potrzebnego krajom Unii LNG.

W czwartek rząd Hiszpanii odrzucił propozycję KE służącą ograniczeniu o 15 proc. przez państwa członkowskie Unii zużycia gazu z powodu widma odcięcia dostaw surowca przez Rosję w związku z sankcjami za jej inwazję na Ukrainę.

W rozmowie z rozgłośnią Cadena SER minister ds. ekologii i demografii Teresa Ribera wyjaśniła, że władze Hiszpanii nie zamierzają zmuszać obywateli do “ustawienia termostatów na określony poziom”. Dodała, że przedstawiony przez KE plan redukcji zużycia gazu nie był konsultowany z gabinetem Sancheza.

Źródło:PAP

Zobacz

PGNiG zawarł umowy na dostawy gazu z Grupą Equinor

PGNiG zawarł umowy z Grupą Equinor na dostawy gazu od stycznia 2023 r. do stycznia 2033 r. Chodzi o wolumen do 2,4 mld m sześc./r. Dodatkowe ilości paliwa, będą przesłane do Polski gazociągiem Baltic Pipe. Dla Equinor to perspektywa wzmocnienia relacji z Polską - poinformowały spółki w piątek.

Zmiany w prawie pracy – transformacja na wielu obszarach

Obowiązek podania przyczyny wypowiedzenia umowy na czas określony, uproszczenia...
- Reklama -

REKLAMA