Hiszpania: susza odsłoniła megalityczne głazy sprzed 7000 lat

Udostępnij

Dolmen z Guadalperal, w prowincji Caceres, w zachodniej Hiszpanii, jak napisał w sobotę dziennik “Heraldo”, jest “obecnie widoczny w pełnej krasie”. Gazeta wskazała na postępującą w tym regionie suszę.

“Lokalne władze twierdzą, że poziom wody spadł tam do 28 proc. pojemności zbiorników wodnych” – napisał dziennik, szacując wiek hiszpańskiego Stonehenge na 7000 lat i odnotowując zainteresowanie badaniem megalitycznych głazów przez archeologów.

Gazeta cytuje archeologa Enrique Cedillo z madryckiego uniwersytetu Complutense, według którego przed nadejściem jesiennych opadów “warto skorzystać z rzadkiej okazji”, aby zbliżyć się do tych megalitycznych głazów w celu ich zbadania.

Głazy w Guadalperal odkryto w 1926 r. Pokryte wodą zostały w latach 60. XX wieku w skutek budowy pobliskiej tamy wodnej.

Źródło:PAP

Zobacz

Wojewoda zachodniopomorski: Gazociąg Baltic Pipe ma kolosalne znaczenia dla regionu, kraju, ale i tej części Europy

Uruchomienie gazociągu Baltic Pipe zapewni bezpieczeństwo energetyczne i pozwoli obniżyć ceny gazu. Inwestycja ma kolosalne znaczenia dla regionu, kraju, ale i tej części Europy – powiedział PAP wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Uruchomienie gazociągu ma nastąpić 1 października br.

Akcjonariusze PKN Orlen przegłosowali połączenie spółki z PGNiG

Akcjonariusze PKN Orlen podczas Walnego Nadzwyczajnego Zgromadzenia spółki w Płocku przegłosowali w środę jej połączenie z PGNiG. Za odpowiednią uchwałą padło niemal 82 proc. oddanych głosów, 0,016 proc. było przeciw, a 18 proc. głosów było wstrzymujących się.
- Reklama -

REKLAMA