- Reklama -

Hiszpania: w czasie pandemii 6 tys. protestów

Zobacz

- Reklama -

Z danych hiszpańskiej policji i żandarmerii, opublikowanych we wtorek przez dziennik “El Independiente”, wynika, że tylko 4 tys. z organizowanych w 2020 r. manifestacji miało zgodę lokalnych władz na protesty uliczne.

Wśród wspólnot autonomicznych, w których w okresie naznaczonym Covid-19 zorganizowano najwięcej protestów, głównie przeciwko obowiązywaniu przepisów przeciwepidemicznych, przewodził Kraj Basków. W regionie tym zorganizowano 2 tys. rozmaitych akcji protestacyjnych.

Druga pod względem liczby protestów była Nawarra, region także zamieszkany przez Basków, gdzie w okresie pandemii koronawirusa odbyło się około tysiąca manifestacji.

“El Independiente” podał, że równie liczne manifestacje odbyły się w 2020 r. także w innym regionie zamieszkanym przez separatystów – w Katalonii. Znaczna część protestów miała tam jednak charakter polityczny.

Gazeta wskazała, że paradoksalnie w porównaniu z 2018 r. w dobie pandemii liczba manifestacji w Hiszpanii była o 18 proc. większa.

“Nawet pandemia nie powstrzymała manifestantów przed protestowaniem na hiszpańskich ulicach. Średnio w ciągu dnia w 2020 r. było kilkanaście demonstracji” – podsumował hiszpański dziennik online, wskazując, że podczas większości protestów nie przestrzegano dystansu społecznego.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ kib/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -