Holandia / Analitycy ABN Amro: gaz będzie drogi przynajmniej do końca 2022 r.

Udostępnij

Wysokie ceny surowca na europejskich rynkach nie tylko drenują portfele jego odbiorców, ale także wywierają presję na rządy. Coraz więcej gabinetów próbuje rekompensować wzrosty poprzez obniżkę podatku energetycznego i dopłaty do rachunków (Holandia) lub przymierza się do obniżki VAT-u (Belgia).

Zdaniem ekspertów banku ABN Amro wysokie ceny gazu będą towarzyszyć mieszkańcom Niderlandów jeszcze przynajmniej do końca roku.

„Pomimo dodatkowych dostaw gazu z USA cena surowca pozostanie w najbliższej przyszłości wysoka” – uważa ekonomista Hans van Cleef z ABN Amro Economic Bureau, cytowany w komunikacie prasowym.

Jak podkreśla Van Cleef problemem Niderlandów są obecnie małe zapasy gazu, które pozostają w Holandii na najniższym poziomie w historii. Na początku miesiąca magazyny były zapełnione jedynie w 35 proc.

Zdaniem analityków banku cena surowca może wzrosnąć jeszcze bardziej ze względu na sytuację międzynarodową. „Jeżeli dojdzie do konfrontacji Rosji i NATO w sprawie Ukrainy uruchomienie gazociągu Nord Stream 2 stanie pod znakiem zapytania, co będzie windować ceny surowca” – czytamy w analizie ABN Amro.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ mmu/

Źródło:PAP

Zobacz

Projekt ustawy odległościowej na posiedzeniu rządu w przyszłym tygodniu – Muller

Projekt ustawy odległościowej, dotyczący lokalizowania elektrowni wiatrowych, będzie przedmiotem obrad na posiedzeniu rządu w przyszłym tygodniu - poinformował rzecznik rządu Piotr Muller.

Sejm uchwalił ustawę mającą chronić konsumentów przed wysokimi cenami węgla

Sejm uchwalił w czwartek ustawę, która ma chronić niektórych odbiorców przed wysokimi cenami węgla. Ustalona w ustawie maksymalna cena jednej tony węgla wyniesie 996,60 zł.
- Reklama -