Holandia/ Eksperci: konieczne jest zwiększenie wydobycia gazu ze złóż Groningen

Udostępnij

Jeszcze kilka tygodni temu operator holenderskiej sieci gazowej firma Gasunie Transport Services (GTS) zapewniał, że Holandii nie grozi brak gazu podczas nadchodzącej zimy.

GTS wskazywała, że w wyniku prowadzonych od miesięcy analiz „można być pewnym”, iż konsekwencje utraty rosyjskiego gazu dla Niderlandów nie doprowadzą do zbytnich perturbacji w dostawach. W ocenie operatora wynika to z mniejszego zapotrzebowania na gaz, dodatkowej energii dostarczanej z elektrowni węglowych oraz wykorzystania terminali LNG na gaz skroplony.

Wprawdzie eksperci rynku gazowego nie biją jeszcze na alarm, ale ostrzegają, że bez zwiększonych dostaw z pól w północnej części kraju, Holandia może mieć zimą kłopoty z tym surowcem.

Dodatkowo wskazują oni, że dzięki zwiększonemu wydobyciu z pól Groningen budżet państwa mógłby zarobić nawet 40 mld euro rocznie. „Znacznie lepiej, abyśmy wydobywali z ziemi niewielkie ilości gazu co miesiąc, zamiast dużych podczas kryzysu” – mówi analityk ds. energii Jilles van den Beukel cytowany przez „De Telegraaf”.

Zima bez gazu z Groningen będzie trudna – zgadza się z nim inny ekspert Martien Visser. „Jeśli wytworzy się mniej energii wiatrowej lub nadejdzie ostrzejsza zima, będziemy musieli przecież gdzieś pozyskać gaz, a wtedy ten surowiec pozyskany z pól Groningen będzie najlepszą opcją” – powiedział gazecie Visser.

Rząd zakłada, że do końca września z tego źródła zostanie wydobyte około 4,5 miliarda metrów sześciennych gazu. Technologia pozwala na pozyskanie nawet ponad trzy razy więcej.

Pomimo złóż gazu w okolicach Groningen, holenderski rząd ogranicza jednak wydobycie tego surowca ze względu na występujące z tego powodu trzęsienia ziemi. Mieszkańcy prowincji oraz lokalne władze od lat protestowały przeciwko eksploatacji pól gazowych.

Źródło:PAP

Zobacz

Premier: programy z Krajowego Planu Odbudowy ruszają; pieniądze na KPO – na pewno dostaniemy

Programy z Krajowego Planu Odbudowy ruszają. Polski Fundusz Rozwoju podstawia finansowanie, bo my te pieniądze prędzej, czy później - na pewno dostaniemy, jak nie w tym roku, to w przyszłym - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Politico o sabotażu na gazociągach Nord Stream: kryzys energetyczny wkracza w niebezpieczną fazę

Jeśli potwierdzą się informacje, że za eksplozjami, które uszkodziły dwa gazociągi Nord Stream stoi Rosji, będzie to oznaczać, że kryzys energetyczny w Europie wkroczył w nową, niebezpieczną fazę; grozi to otwarciem nieoczekiwanego frontu trwającej na Ukrainie wojny - przewiduje brukselski portal Politico.
- Reklama -

REKLAMA