Holandia: mimo zakazu w sobotę wznowiła działalność część restauracji

EpidemieHolandia: mimo zakazu w sobotę wznowiła działalność część restauracji

Właściciele restauracji są rozczarowani piątkową konferencją premiera Marka Ruttego – wynika z doniesień niderlandzkich mediów. Mimo poluzowania obostrzeń, gastronomia zgodnie z decyzją rządu, musi nadal pozostać zamknięta.

Dlatego wielu restauratorów zdecydowało się wznowić działalność i – jak informuje dziennik „NRC” – w wielu niderlandzkich miastach ponownie są czynne restauracje i punkty gastronomiczne. Tak jest m.in. w Limburgii, Holandii Północnej, Holandii Południowej i Brabancji.

W piątek piętnastu burmistrzów prowincji Limburgia na południu kraju ogłosiło, że zgadza się na otwarcie lokali gastronomicznych, aby przedsiębiorcy mogli wysłać rządowi „czytelny sygnał”.

Natomiast burmistrzowie czterech głównych miast – Amsterdamu, Rotterdamu, Utrechtu i Hagi zapowiedzieli, że będą egzekwować przepisy.

Stowarzyszenie branży gastronomicznej Koninklijke Horeca Nederland (KHN) zaznacza w wydanym oświadczeniu, że rozumie przedsiębiorców, którzy otwierają swoje biznesy. Zdaniem KHN zbyt długie zamknięcie jest „niesprawiedliwe i niepotrzebne”.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ mars/

ŹródłoPAP

Sprawdź nasze inne treści