Holandia: Protest przeciwko zwiększeniu wydobycia gazu

Udostępnij

Centrum stolicy prowincji rozbłysło w sobotni wieczór tysiącami pochodni niesionych przez mieszkańców, którzy czują się, jak informują media, lekceważeni przez rząd w Hadze.

Jak relacjonuje portal NOS protestujący przypominają, że rząd zobowiązał się do zakończenia eksploatacji złoża w 2022 r., ze względu na częste trzęsienia ziemi w rejonie wydobycia. Natomiast teraz zamierza je podwoić.

Tydzień temu gabinet poinformował, że w związku z zapotrzebowaniem na gaz z Niemiec, konieczne będzie zwiększenie wydobycia w Groningerveld znajdującym się niedaleko Groningen.

Z informacji przesłanej posłom wynika, że początkowo planowano wydobycie 3,9 mld metrów sześciennych, a obecnie konieczne będzie jego zwiększenie do 7,6 mld.

Jak informuje NOS Holandia ma długoterminowy kontrakt z Niemcami, który wygaśnie dopiero pod koniec dekady. Na mocy tej umowy Niderlandy są zobowiązane do dostarczania gazu do około 5 milionów gospodarstw domowych w północnych i zachodnich Niemczech.

W środę rada prowincji sprzeciwiła się dodatkowemu wydobyciu surowca i zażądała, aby gabinet ostatecznie określił, kiedy zakończy się eksploatacja złoża.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/wr/

Źródło:PAP

Zobacz

Producenci smartfonów znów odczuwają silne skutki pandemii

Według badań TrendForce, globalny wolumen produkcji smartfonów w I...

Projekt w sprawie czternastej emerytury w wykazie prac rządu; świadczenie ma być wypłacone w sierpniu

W 2022 r. czternaste emerytury zostaną wypłacone z urzędu wraz sierpniową emeryturą lub rentą – wynika z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Pełną kwotę, czyli 1217,98 zł otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto.
- Reklama -