- Reklama -

Holandia: z powodu strajku nie kursują pociągi w Amsterdamie, Alkmaar i Utrechcie

Zobacz

- Reklama -

Jak poinformowała stacja RTL, normalny ruch pociągów zostanie przywrócony dopiero około godziny 10.

Członkowie związku zawodowego FNV Spoor zapowiedzieli, że do soboty włącznie będą codziennie przerywać pracę w godzinach 6-8 rano, kiedy panuje największy ruch.

Bardziej niż w zwykłe dni zatłoczone są drogi dojazdowe do Amsterdamu. Media spekulują, że osoby dojeżdżające zazwyczaj do pracy koleją, przesiadły się do samochodów.

Członkowie związku zawodowego domagają się zawarcia nowego układu zbiorowego z pracodawcą, firmą ProRail. Według lokalnej stacji telewizyjnej NH Nieuws strony nie mogą porozumieć się co do wysokości podwyżki.

FNV Spoor przekazał mediom komunikat prasowy, w którym wyraża swoje niezadowolenie z konieczności rozpoczęcia akcji protestacyjnej. „Wszyscy wiedzą i rozumieją, że jest to bardzo trudne i drastyczne, mamy jednak nadzieję, że nie będzie konieczne zorganizowanie drugiej rundy działań” – można przeczytać na stronie związku.

Jak podała stacja RTL, po środowym strajku kolejne akcje odbędą się w czwartek w Hadze, Rotterdamie, Dordrechcie i Roosendaal. W piątek odbędzie się protest w Groningen, Zwolle, Eindhoven, Maastricht i Arnhem.

W sobotę od 5. rano ma się rozpocząć ogólnokrajowy, 24-godzinny strajk. Wtedy ruch pociągów ustanie w całej Holandii.

Regionalne przychodnie GGD z obszarów, na których prowadzona jest akcja protestacyjna, ostrzegają od rana o zakłóceniach ruchu kolejowego, co może się przełożyć na proces szczepień przeciwko Covid-19.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ mal/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -