Holenderskie koleje wypłacają dziesiątki milionów euro odszkodowań ofiarom II wojny światowej

Zobacz

- Reklama -

Holenderskie koleje przewiozły podczas II wojny światowej ponad 100 tys. Żydów i Romów do Westerbork, Vught oraz Amersfoort. Zdecydowana większość z nich została następnie przewieziona do obozów zagłady w Europie Wschodniej.

W 2019 r. poszkodowani lub ich krewni zgłosili swoje roszczenia do holenderskich kolei. Wnioski o rekompensaty zgłosiło 7791 osób.

Po latach weryfikacji Nederlandse Spoorwegen ostatecznie wypłacają 43 mln euro 5498 osobom, informuje NS w komunikacie przekazanym mediom. W 804 przypadkach dotyczyło to tych, którzy przeżyli transport. Pozostałe odszkodowania są przeznaczone dla krewnych ofiar.

Z informacji przekazanej PAP przez rzecznika prasowego NS wynika, że żyjące ofiary otrzymały po 15 000 euro, a krewni 7 500 euro. „NS przekazała także 5 milionów euro na rzecz centrów pamięci w Westerbork, Vught oraz Amersfoort” – informuje rzecznik.

Jak informuje NS większość odszkodowań trafiła do osób mieszkających w Holandii – 3334 oraz Izraelu – 1402, do USA – 546, Kanady – 119 oraz do Wielkiej Brytanii -97.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ tebe/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -