Hongkong: obawy o piątą falę pandemii po wykryciu nowych zakażeń wariantem Delta

Zobacz

- Reklama -

W nocy z niedzieli na poniedziałek władze objęły niezapowiadanym lockdownem osiedle mieszkaniowe w dzielnicy Tai Po i przebadały wszystkich jego mieszkańców. Akcję przeprowadzono po wykryciu zakażenia Deltą u 24-letniej kobiety, która mieszka na tym osiedlu.

W czasie nocnej operacji nie zidentyfikowano ani jednej nowej infekcji, ale eksperci ostrzegają, że do zakażeń mogło dojść w domu handlowym, gdzie 24-latka pracuje w centrum obsługi klienta. Wcześniej zakażenie wariantem Delta zdiagnozowano u innej osoby, która pracuje zarówno w tym centrum, jak i na lotnisku.

„Fakt, że oboje pracują przy obsłudze klienta w tak ruchliwym domu towarowym może doprowadzić do zakażeń na dużą skalę i zapoczątkować piątą falę Covid-19 w Hongkongu” – ocenił ekspert w dziedzinie chorób zakaźnych Leung Chi-chiu, były prezes panelu doradczego miejscowego stowarzyszenia medycznego.

Leung zwrócił uwagę, że wariant Delta uznawany jest za znacznie bardziej zaraźliwy niż inne odmiany koronawirusa. W graniczącej z Hongkongiem chińskiej prowincji Guangdong do jednego z zakażeń Deltą doszło prawdopodobnie przy kontakcie trwającym zaledwie 14 sekund.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ tebe/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -