Iberolica zainwestuje ponad 100 mln zł w farmę wiatrową w woj. pomorskim

Zobacz

- Reklama -

„Rozpoczynamy prace budowlane, które chcemy skończyć do grudnia 2021 roku. Wtedy nasza elektrownia zacznie dostarczać zielony, ekologiczny, bezemisyjny prąd do sieci” – poinformował, cytowany w komunikacie, Xavier Canals z zarządu spółki DK Farma Wiatrowa.

Farma wiatrowa Dębnica Kaszubska to kolejne przedsięwzięcie hiszpańskiego inwestora w Polsce. Przed kilkoma miesiącami spółka rozpoczęła prace budowlane w Białym Borze (Zachodniopomorskie), gdzie powstaje farma z 42 turbinami o łącznej mocy 145 megawatów. Jak informowano jesienią ub. roku, warta ok. 675 mln zł inwestycja ma być gotowa w przyszłym roku. Wytworzona tam energia zasili ponad 100 tys. odbiorców.

Prąd z nowej farmy w Dębnicy Kaszubskiej trafi do sieci na podstawie aukcji, wygranej przez inwestora w 2019 roku. Do systemu elektroenergetycznego energia z wiatru zostanie wprowadzona poprzez stację Dębnica Kaszubska, należącą do spółki Energa Operator.

Spółka DK Farma Wiatrowa szacuje, że roczne wpływy do budżetu Dębnicy Kaszubskiej – gminy, na terenie której powstanie farma – wyniosą ok. 700 tys. zł. Na mocy porozumienia z gminą inwestor zobowiązał się także do inwestycji towarzyszących budowie farmy.

„W momencie powstania farmy ich wartość wyniesie 250 tys. zł. Później – regularnie, co pięć lat – spółka będzie inwestowała w komfort życia mieszkańców kolejnych 120 tys. zł. Będzie także dokładać do funduszy sołeckich 25 tys. zł rocznie” – poinformował Xavier Canals. Inwestor porozumiał się też z Zarządem Dróg Powiatowych w Słupsku w sprawie remontu części okolicznych dróg powiatowych.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ pad/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -