IBL: wzrasta zagrożenie pożarowe lasów; miejscami podatność na zapalenie jest ekstremalna

Zobacz

- Reklama -

„W związku z pojawieniem się wysokich temperatur i braku opadów deszczu wilgotność ściółki w punktach pomiarowych w całym kraju bardzo szybko spada poniżej i tak już bardzo niebezpiecznej wartości 20 proc., a miejscami nawet poniżej 10 proc., czyli do poziomu oznaczającego ekstremalną podatność na zapalenie” – poinformował IBL.

Dlatego też – ze względu na prognozowaną w trzech najbliższych dniach temperaturę powietrza utrzymującą się powyżej 30 st. C – Instytut apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i bardzo rozważne zachowanie podczas przebywania na obszarach leśnych.

„Wystąpienie ciągu najbliższych dni tzw. pogody pożarowej oznacza nie tylko bardzo wysokie ryzyko powstania pożaru, ale również jego błyskawiczne rozprzestrzenianie się” – podkreśla IBL.

Instytut przypomina przy tym, że prawie wszystkie pożary lasu powstają z nieumyślnego bądź, co gorsze, ze świadomego działania ludzi przebywających w lesie lub jego sąsiedztwie, którzy nieostrożnie, lekkomyślnie lub celowo używają ognia.

Od początku kwietnia wybuchło w Polsce prawie 1300 pożarów lasu. (PAP)

Autorka: Natalia Kamińska

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -