Im większy skok temperatur, tym większe wymieranie

Udostępnij

W trakcie całego fanerozoiku, czyli eonu trwającego przez ostatnie 539 mln lat i obejmującego ery paleozoiczną, mezozoiczną i kenozoiczną, wystąpiły globalne wymierania organizmów. Spowodowane były nagłymi zmianami klimatu, erupcjami wulkanicznymi czy uderzeniami w Ziemię ciał niebieskich.

Z wyliczeń prof. Kunio Kaiho z Uniwersytetu Tohoku w Sendai (Japonia) wynika, że wymieranie morskich bezkręgowców i lądowych czworonogów koresponduje z odchyleniami temperatury powierzchniowej – niezależnie od tego, czy chodzi o ocieplenie, czy o ochłodzenie klimatu.

„To odkrycie dowodzi, że im większa zmiana klimatu, tym rozleglejsze wymieranie” – opisuje Kaiho.

Jak podkreśla Kaiho, anomalie temperatury powierzchniowej dotyczą całej wielkiej piątki wymierań ziemskich.

W dziejach Ziemi wyodrębnia się pięć wielkich wymierań, w tym największe, wymieranie permskie sprzed ok. 250 mln lat. Obecną katastrofę klimatyczną i szybko postępujący spadek bioróżnorodności nazywa się niekiedy szóstym globalnym wymieraniem.

Więcej w materiale źródłowym (www.tohoku.ac.jp/en/press/bigger_temperature_change_larger_extinction_event.html) (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

W zakładzie produkcyjnym PKN Orlen zapalił się piec

W zakładzie Produkcyjnym PKN ORLEN w Płocku na jednej z instalacji zapalił się piec - poinformowało Biuro Prasowe PKN Orlen. Na miejscu działa zakładowa straż pożarna.

Dwie oferty PGNiG Termika o wartości ok. 300 mln zł wygrały aukcję kogeneracyjną – URE

Dwie oferty PGNiG Termika wygrały aukcję kogeneracyjną (Combined Heat and Power, CHP). Wartość zwycięskich ofert wyniosła ok. 300 mln zł - poinformował URE w komunikacie prasowym.
- Reklama -

REKLAMA