Indeksy w USA zyskał 1,5-1,6 proc. i odrobiły większość poniedziałkowych strat

Udostępnij

Indeks S&P 500 zyskał 1,52 proc. i zakończył notowania na 4.323,06 pkt. o 0,72 proc., odrabiając niemal w całości poniedziałkowe straty. Z nawiązką spadki zniwelował Nasdaq Composite, które we wtorek wzrósł o 1,57 proc. do 14.498,88 pkt. Z trzech głównych indeksów to Nasdaq Composite jest najbliżej zeszłotygodniowego rekordu wszechczasów. To przekroczenia zamknięcia z poprzedniego poniedziałku indeks potrzebuje wzrostu o 1,5 proc.

Dow Jones Industrial poszedł w górę o 1,62 proc. do 34.511,99 pkt. W poniedziałek indeks stracił 2,1 proc.

„W nadchodzących latach rynek akcji powinien nadal rosnąć, głównie dzięki wzrostowi zysków. Nawet jeśli liczba przypadków koronawirusa znacznie się zwiększy, wskaźniki wykorzystania szpitali pozostaną znacznie niższe niż w przypadku szczytu kryzysu pandemicznego, co ma duże znaczenie dla ponownego otwarcia gospodarki” – oceniła Madison Faller, globalna strateg w JPMorgan Private Bank.

„Pozostajemy pozytywnie nastawieni w kwestii akcji i widzimy, że ostatnia runda obaw o wzrost PKB i spowolnienie jest przedwczesna i przesadzona” – ocenił Dubravko Lakos-Bujas, główny stratego na amerykańskim rynku akcji w JPMorgan. Lakos-Bujas podniósł poziom docelowy S&P 500 na koniec roku do 4.600 pkt. z 4.400 pkt.

Według Chrisa Zaccarelliego, członka zarządu Independent Advisor Alliance, inwestorzy wyprzedawali w poniedziałek akcje w obawie, że narastająca kolejna fala zakażeń koronawirusem zatrzyma odrodzenie gospodarki.

“Nie wierzymy w ten scenariusz. Jesteśmy skłonni poczekać aż ta fala wyprzedaży przetoczy się przez rynek i kupić akcje w przekonaniu, że gospodarka w pełni się odrodzi, powracając na wcześniejszą ścieżkę wzrostu, pociągając w górę cykliczne spółki z branży lotniczej, turystycznej czy rekreacyjnej” – powiedział Zaccarelli.

W USA 7-dniowa średnia zakażeń urosła do 26 tys. i była dwukrotnie wyższa niż przed miesiącem.

W trakcie wtorkowych notowań inwestorzy mieli okazję wycenić ostatnią porcję raportów za II kwartał 2021 roku. Akcje IBM, który zanotował skorygowany zysk netto w II kwartale na poziomie 2,33 dol., wobec mediany prognoz na poziomie 2,29 dol., zyskały 1,5 proc. W ciągu dnia kurs szedł w górę 4,5 proc.

Inwestorzy nie docenili natomiast osiągnięć ubezpieczeniowej firmy Travelers, której notowania spadły o 0,1 proc. Przed sesją spółka poinformowała, że zysk na akcję w II kw. wyniósł 3,45 USD wobec oczekiwanych 2,39 USD.

Działający w branży paliwowej Halliburton zarobił w II kwartale 26 centów na akcję, o 3 centy powyżej prognoz. Akcje zwyżkowały 3,7 proc.

Wydarzeniem wtorku był zakończony sukcesem lot w przestrzeń kosmiczną założyciela Amazona Jeffa Bezosa na pokładzie rakiety New Shepard, swojej firmy Blue Origin. Trwające niecały kwadrans wydarzenie było kolejnym punktem zwrotnym w „wyścigu miliarderów” o sektor turystyki kosmicznej, który według szacunków szwajcarskiego banku inwestycyjnego UBS osiągnie przychody 3 mld USD rocznie w ciągu dekady. Notowania konkurencyjnej wobec Blue Origin firmy Virgin Galactic, kontrolowanej przez miliardera Richarda Bransona, zniżkowały we wtorek 1,1 proc.

Podobnie jak w USA, także w Europie sesja stała pod znakiem odreagowania poniedziałkowych, największych w tym roku, spadków. Indeks Euro Stoxx 50 zyskał 0,71 proc., niemiecki DAX zwyżkował 0,55 proc., francuski CAC 40 poszedł w górę 0,81 proc., a brytyjski FTSE 100 wzrósł 0,54 proc. Paneuropejski indeks Europe Stoxx 600 zyskał 0,53 proc.

Dolar umocnił się o 0,1 proc. wobec koszyka walut do 92,955 pkt.

Eurodolar zniżkuje 0,15 proc. do 1,1782.

Na początku sesji rentowność 10-letnich obligacji rządu USA kontynuowała spadki, pogłębiając ponad 5-miesięczna minimum. Po spadku w okolice 1,14 proc. doszło do zmiany tendencji i o 22.00 rentowność znalazła się na poziomie 1,217 proc., o 2 pb wyżej niż w poniedziałek. Dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich wzrosła o niemal 3 pb do 1,87 proc.

Także na rynku ropy doszło do odreagowania poniedziałkowych, największych od roku spadków. Sierpniowe kontrakty na gatunek WTI zwyżkowały o 1,5 proc. do 67,42 dol. za baryłkę, a wrześniowe futures na Brent poszły w górę o 1 proc. do 69,35 USD/b. (PAP Biznes)

kkr/ osz/ tj/

Źródło:PAP

Zobacz

Raport: przez pierwsze siedem miesięcy br. o 44 proc. r/r wzrosła liczba aut elektrycznych

Ponad 52 tys. pojazdów elektrycznych jeździło po polskich drogach na koniec lipca br.; przez pierwsze siedem miesięcy tego roku ich liczba zwiększyła się o 44 proc. wobec analogicznego okresu 2021 r. - wynika z Licznika Elektromobilności. W lipcu uruchomiono 61 nowych stacji ładowania – dodano.

ARP: Europa szuka węgla m.in. w Tanzanii, Kazachstanie i Nigerii

Wobec embarga na rosyjski węgiel, Europa szuka tego surowca już nie tylko w Australii, RPA czy Indonezji, ale też np. w Tanzanii, Kazachstanie i Nigerii - wynika z opracowania Agencji Rozwoju Przemysłu. Dotknięta europejskim embargiem Rosja zwiększa eksport węgla m.in. do Indii i Turcji.
- Reklama -

REKLAMA