- Reklama -

Indie: 314 tys. nowych infekcji koronawirusem, dramatyczne braki tlenu w szpitalach

Zobacz

- Reklama -

Indie ustanowiły światowy rekord 314,8 tys. wykrytych dziennych przypadków koronawirusa, który jest wyższy o ponad 14 tys. od liczby zakażeń w USA z 8 stycznia br. – podał „Indian Express”, powołując się na bazę danych dziennika „New York Times”.

Według danych indyjskiego ministerstwa zdrowia w ciągu ostatniej doby odnotowano 2104 zgony na Covid-19. Od początku epidemii koronawirusa w Indiach zmarło 184 tys. osób.

Z danych rządowych wynika, że w 146 dystryktach Indii stosunek wykrytych przypadków do przeprowadzonych testów wynosi ponad 15 proc. „146 dystryktów jest powodem do obaw. W tych dystryktach notujemy najwięcej zakażeń i system służby zdrowia jest tam nadwyrężony” – powiedział dziennikowi sekretarz w ministerstwie zdrowia Rajesh Bhushan.

W czasie drugiej fali epidemii koronawirusa, w przeciwieństwie do pierwszej z jesieni 2020 r., kiedy dzienna liczba infekcji nie przekroczyła 100 tys., brakuje tlenu medycznego.

„We wszystkich moich grupach na WhatsAppie (komunikator internetowy – PAP), zarówno wśród znajomych, jak i na moim osiedlu, ludzie szukają tlenu i miejsc w szpitalach” – mówi PAP 42-letni Anand Sharma z Gurgaon, miasta satelickiego Delhi. „Czegoś takiego nie było wcześniej, jesteśmy przerażeni i staramy się izolować” – dodał.

Dyrektor szpitala św. Szczepana w południowym Delhi Satyendra Jain jako pierwszy wszczął alarm w środę po południu. W upublicznionym liście do władz miejskich oceniał, że tlen skończy się w ciągu czterech godzin. – Dzisiaj o godz. 14 zostaliśmy poinformowani przez dostawcę, że jego fabryka w Harjanie została zaplombowana i nie może dostarczyć tlenu – pisał.

Władze sąsiadującego z Delhi stanu Harjana zablokowały transporty tlenu z tamtejszych fabryk. Minister zdrowia Harjany Anil Vij w serii wpisów i wideo w mediach społecznościowych oskarżył rząd Delhi o „kradzież” tlenu, przeznaczonego dla szpitala w Faridabadzie.

„Dowiedziałem się, że cysterna (z ciekłym tlenem – PAP) w drodze do faridabadzkich szpitali została wczoraj zatrzymana przez pewnych ludzi w Delhi. Jeśli rządy (stanowe – PAP) zaczynają siłą kraść tlen w ten sposób, będziemy mieli chaos” – tłumaczył dodając, że cysterny otrzymają eskortę stanowej policji.

Wstrzymanie transportów z fabryk Harjany doprowadziło do braków w kolejnych szpitalach Delhi. Prywatne szpitale zaczęły naciskać władze publicznie, informując na ile godzin wystarcza tlenu w danej placówce.

W środę prywatny szpital Indraprasha Apollo z 350 pacjentami chorymi na Covid-19 miał zapasy tlenu na 10-12 godz. „Poziom tlenu jest na niebezpiecznie niskim poziomie przez opóźnione dostawy przez ostatni tydzień. Wzywamy rządy stanowe i rząd centralny do zapewnienia dostaw, aby uniknąć katastrofalnych incydentów zwianych z pacjentami” – napisał dyrektor szpitala P Shivakumar.

„Wybłagaj, pożycz lub ukradnij. To kryzys narodowy” – „Indian Express” cytuje sędziego Vipina Sanghiego z Delhijskiego Wysokiego Sądu, który rozpatrywał skargę sieci prywatnych szpitali Max Healthcare. Sędzia wezwał rząd Indii do pomocy władzom stanowym. „Jesteśmy zszokowani i zniesmaczeni, że rząd zdaje się nie widzieć sytuacji” – grzmiał sędzia.

Według danych rządowych Indie produkują 7,5 tys. ton tlenu medycznego, z czego 6,6 tys. ton trafia obecnie do stanów. Rząd premiera Narendry Modiego ogłosił zwiększenie dostaw do ośmiu najbardziej potrzebujących stanów. Sekretarz w ministerstwie zdrowia Rajesh Bhushan poinformował na konferencji prasowej, że tlen wykorzystywany w przemyśle, w tym z części hut stali, trafi do szpitali.

„Zespół działający 24 godz. na dobę i 7 dni w tygodniu, będzie mediował w sporach między stanami o dostawy tlenu” – powiedział dziennikowi „Hindu” sekretarz Bhushan. „Zielone korytarze zostały utworzone, aby zapewnić szybki przejazd cystern z tlenem” – dodał.

W Indiach nie ustają dyskusje o tragicznym wypadku w szpitalu w Nashiku ze środy, 21 kwietnia, gdzie przez usterkę zaworu w głównym zbiorniku tlenu zmarły 24 osoby.

„To był chaos, gdy lekarze i pielęgniarki próbowali reanimować pacjentów. Kiedy zorientowaliśmy się, że brakuje tlenu, krewni, w tym i ja, rzuciliśmy się po zbiorniki z tlenem stojące przy łóżkach pacjentów, którzy (przed chwilą – PAP) zmarli” – opowiadał dziennikowi Vicky Jadhav. „Nie mogę pogodzić się z tym widokiem” – dodał.

Paweł Skawiński (PAP)

pas/ mal/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -