Indie: bilans ofiar śmiertelnych Covid-19 może być nawet 10 razy wyższy

- Reklama -

Według oficjalnych statystyk łączna liczba ofiar koronawirusa od początku pandemii wynosi ponad 414 tys. osób.

„Prawdziwa liczba zgonów może wynosić kilka milionów, a nie kilkaset tysięcy, czyniąc z (pandemii Covid-19 – PAP) największą katastrofę humanitarną od czasu uzyskania niepodległości przez ten kraj (w 1947 roku – PAP)” – informują autorzy w publikacji.

Niedoszacowanie liczby ofiar może wynikać m.in. z przeciążenia szpitali oraz ogólnej kondycji indyjskiej służby zdrowia podczas pandemii, w szczególności w czasie tragicznej fali zakażeń na przełomie kwietnia i maja – podkreśla się w raporcie.

Innym powodem niedoszacowania ofiar koronawirusa może być fakt, że oficjalne dane dotyczyły głównie ośrodków miejskich, a – jak wskazuje cytowany przez agencję AP Murad Banaji z Uniwersytetu Middlesex w Londynie, który analizuje bilans ofiar śmiertelnych w Indiach – pandemia mocno dotknęła także indyjską wieś.

Raport został opracowany na podstawie danych z oficjalnych statystyk urodzeń i zgonów w siedmiu stanach kraju, analizy badań krwi wskazujących na rozpowszechnienie się koronawirusa wobec liczby ofiar Covid-19 na świecie oraz ankiety przeprowadzonej trzykrotnie w ciągu roku na próbie 900 tys. osób.

Według statystyk amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa zakażenie koronawirusem w Indiach stwierdzono dotychczas u ponad 31 mln ludzi, a ponad 414 tys. zainfekowanych zmarło; ponad 83 mln osób jest w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19, co stanowi 6,1 proc. populacji kraju. (PAP)

ska/ akl/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -