Indie: do 116 wzrosła liczba ofiar piorunów na północy kraju

PAP
PAP 2 min czytania

Podczas czwartkowych burz w różnych miejscowościach w stanie Bihar w północno-wschodnich Indiach zginęły 92 osoby. Wszystkie zostały śmiertelnie rażone przez pioruny, przy czym “bilans nie jest jeszcze ostateczny, bo dojdą jeszcze ofiary z piątku” – powiedział w rozmowie z agencją EFE Sajjan Kumar z państwowego ośrodka ds. klęsk żywiołowych w stanie Bihar.

W stanie Uttar Pradeś od uderzenia piorunów zginęły 24 osoby; taka sama jest liczba rannych – poinformował Mohammad Arif z Biura Komisarza ds. pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych. Arif zwrócił też uwagę na straty w pogłowiu bydła. Sięgają one co najmniej 46 sztuk.

W ocenie szefa rządu Biharu Nitisza Kumara straty ludzkie były “niepowetowaną tragedią”. Premier zapowiedział udzielenie pomocy finansowej każdej z rodzin, która straciła kogoś bliskiego w trakcie burz. Wsparcie ma sięgać 400 tys. rupii (20 985 zł). Kumar zaapelował do ludności o zachowanie środków ostrożności i ścisłe stosowanie się do poleceń uprawnionych służb.

Z podobnym apelem do mieszkańców stanu Uttar Pradeś zwrócił się szef jego rządu Yogi Adityanath. Premier wyraził współczucie osobom, które straciły bliskich.

Kondolencje rodzinom ofiar złożył też w piątek premier Narendra Modi

Bihar i Uttar Pradeś to pierwsze regiony dotknięte ulewnymi opadami poprzedzającymi sezon monsunowy. Zgodnie z zapowiedzią Indyjskiego Centrum Meteorologicznego ulewy z silnymi wyładowaniami atmosferycznymi będą się przesuwać w najbliższym czasie na wschód.

Deszcze padające w porze monsunowej w Indiach obejmują 70 proc. rocznych opadów w tym kraju. Dochodzi do licznych podtopień, a także śmierci z powodu rażenia piorunami. W lipcu ub.r. na północy Indii z tego powodu zginęło 39 ludzi.(PAP)

mars/ kar/

arch.

- Reklama -

Polski startup The Village wchodzi do Hiszpanii

The Village otworzył pierwsze zagraniczne biuro w Barcelonie oraz rozpoczął działalność od onboardingu 500 partnerskich szkół, przedszkoli i żłobków w

3 min czytania

Medycynę czeka nowa rewolucja? Sztuczna inteligencja bez regulacji może być niebezpieczna

Chociaż sztuczna inteligencja ogólna, która może rozwiązywać problemy tak jak ludzie, jest wciąż odległa o dziesięciolecia, "wystarczająco dobre” AI, takie

3 min czytania

Nowe oszustwo na Pocztę Polską. Tym razem oszuści wykorzystują kody QR

Poczta Polska ostrzega przed oszustami. Coraz popularniejszą metodą wyłudzenia pieniędzy jest rozsyłanie kodów QR, rzekomo wysyłanych przez operatora pocztowego. Kod

3 min czytania