Indie: już prawie 200 tys. ofiar śmiertelnych pandemii, wojsko deklaruje pomoc

Zobacz

- Reklama -

Jak przekazał Reuters, ostatniej doby w Indiach zarejestrowano 2771 przypadków śmiertelnych w związku z Covid-19 oraz 323 144 nowych zakażeń koronawirusem.

Bilans nowych infekcji jest niższy od rekordu pobitego w poniedziałek (352 991), ale to szósty dzień z rzędu, gdy liczba zakażeń wyniosła ponad 300 tys. Ponadto „należy być świadomym, że ten duży spadek liczby nowych zakażeń w ciągu doby wynika z dużego spadku w liczbie wykonanych testów” – powiedział ekonomista ds. zdrowia w Indian Institute of Management w stanie Kerala, Rijo M John.

Rząd indyjski poprosił armię o pomoc w walce z narastającym kryzysem. Szef sztabu obrony Bipin Rawat powiedział w poniedziałek, że wojsko dostarczy tlen ze swoich rezerw do punktów zdrowotnych oraz że emerytowani medycy wojskowi wspomogą służbę medyczną.

Wsparcie dla Indii zapowiedziały również inne kraje, w tym Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone, a ponadto Unia Europejska. We wtorek na subkontynent indyjski mają dotrzeć środki medyczne z Wielkiej Brytanii, w tym 100 respiratorów oraz 95 koncentratorów tlenu, które – jak podała brytyjska ambasada – mają zapewnić tlen przy 250 łóżkach na rok.

Premier kraju Narendra Modi apelował do obywateli, by szczepili się przeciw Covid-19 i zachowywali szczególne bezpieczeństwo w związku z „lawiną zakażeń”. W miastach szczególnie poszkodowanych przez pandemię ciała poddawane są kremacji w prowizorycznych obiektach w parkach i na parkingach, zaś chorzy w krytycznym stanie czekają na przyjęcie przed szpitalami.

Indie od początku pandemii odnotowały 17,64 mln przypadków zakażeń koronawirusem oraz 197 894 zgonów w związku z Covid-19, chociaż eksperci twierdzą, że te statystyki mogą być znacznie zaniżone. Kraj jest w trakcie negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi, które w poniedziałek ogłosiły, że zamierzają przekazać do 60 mln dawek szczepionki przeciwko Covid-19 firmy AstraZeneca innym krajom. (PAP)

skib/ akl/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -