Indie: koronawirus rozprzestrzenia się na wsi; znów rekordy zakażeń i zgonów

Zobacz

- Reklama -

Według danych indyjskiego ministerstwa zdrowia liczba zakażeń koronawirusem w drugim najludniejszym kraju świata przekroczyła w czwartek 21 milionów, a liczba zmarłych w związku z Covid-19 sięgnęła 230 168. Eksperci medyczni twierdzą, że rzeczywista liczba zachorowań w Indiach może być od pięciu do dziesięciu razy większa niż oficjalne dane.

W odpowiedzi na gwałtowny wzrost liczby zakażeń szpitale walczą o łóżka i tlen medyczny dla pacjentów – pisze Reuters.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w cotygodniowym raporcie, że na Indie przypada prawie połowa przypadków koronawirusa zgłoszonych na całym świecie w zeszłym tygodniu i jedna czwarta zgonów.

Kryzys związany z Covid-19 jest najbardziej dotkliwy w stołecznym Delhi, ale na obszarach wiejskich, gdzie mieszka prawie 70 proc. z blisko 1,4 mld mieszkańców kraju, ograniczony dostęp do publicznej opieki zdrowotnej stanowi jeszcze większe wyzwanie – zauważa Reuters.

„Sytuacja na wsi stała się niebezpieczna” – powiedział Suresh Kumar, koordynator terenowy z Manav Sansadhan Evam Mahila Vikas Sansthan, organizacji charytatywnej zajmującej się prawami człowieka. W niektórych wioskach w liczącym ok. 200 mln mieszkańców stanie Uttar Pradeś na północy kraju, gdzie działa ta organizacja, „ludzie umierają w prawie co drugim domu” – dodał koordynator. „Ludzie są przerażeni, skuleni w swoich domach z gorączką i kaszlem. Mają wszystkie objawy Covid-19, ale bez żadnych dostępnych informacji na ten temat wielu myśli, że to grypa sezonowa” – zaznacza koordynator.

Główny doradca naukowy indyjskiego rządu K. Vijay Raghavan ostrzegł przed trzecią falą zakażeń. „Faza trzecia jest nieunikniona, biorąc pod uwagę wysoki poziom krążącego wirusa” – powiedział w środę na konferencji prasowej. „Ale nie jest jasne, kiedy ona nastąpi (…) Powinniśmy przygotować się na nowe fale” – dodał.

Premier Indii Narendra Modi jest szeroko krytykowany za to, że nie działał wcześniej, aby stłumić drugą falę epidemii, gdy w ostatnich tygodniach festiwale religijne i wiece polityczne przyciągnęły dziesiątki tysięcy ludzi, stając się ogniskami rozprzestrzeniania się koronawirusa na wielką skalę.

Wzrost liczby zakażeń zbiegł się również z drastycznym spadkiem liczby szczepień z powodu problemów z dostawami i zaopatrzeniem, mimo że Indie są głównym producentem szczepionek na świecie. Po spadku wykonywanych codziennie testów na obecność Covid-19 w środę zostało przebadanych 1,9 mln próbek – poinformowała na Twitterze państwowa Indyjska Rada Badań Medycznych. Dzienna liczba wykonanych testów osiągnęła szczyt w sobotę – było ich 1,95 mln. (PAP)

cyk/ akl/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -