Indie mobilizują siły powietrzne i koleje do przewożenia tlenu dla szpitali

Zobacz

- Reklama -

Premier Narendra Modi na wirtualnym spotkaniu z premierami 10 stanów najbardziej dotkniętych brakiem tlenu medycznego, ogłosił włączenie kolei i sił powietrznych do przewożenia tlenu – podał dziennik „Indian Express”.

Według agencji PTI zapotrzebowanie na „ekspres tlenowy”, czyli pociągi przewożące około 16 ton tlenu medycznego, zgłosiły jako pierwsze stany Uttar Pradeś, Madhja Pradeś i Andhra Pradeś oraz stolica Delhi.

Największy deficyt tlenu posiada Delhi, gdzie brakuje 220 ton oraz Uttar Pradeś (47 ton), Gudźarat (25 ton) oraz Harjana (18 ton).

Według informacji „Indian Express” w piątek w delhijskich szpitalach zmarło 348 osób. Tylko w największym prywatnym szpitalu Sir Ganga Ram zmarło 25 osób. „Wszyscy pacjenci byli w stanie krytycznym wspomagani tlenem” – powiedziało anonimowe źródło gazety w szpitalu Sir Ganga Ram, dodając, że nie działały prawidłowo respiratory.

„Zwracam się z prośbą o telefon do premierów stanów (gdzie produkowany jest tlen medyczny dla Delhi – PAP), aby nie zatrzymywali naszych cystern z tlenem” – „Indian Express” relacjonował rozmowę premiera stanu Delhi Arvinda Kejriwala z politycznym przeciwnikiem, premierem Indii Narendrą Modim.

Od kilku dni władze Delhi i sąsiedniej Harjany oskarżają się wzajemnie o podkradanie tlenu i zatrzymywanie transportów tlenu. Policja bada m.in. sprawę zaginięcia cysterny z tlenem, jadącej do Sirsy w Harjanie.

„W imieniu 20 mln delhijczyków, zwracam się z tą prośbą, ze złożonymi rękoma. Możesz nam pomóc. Proszę pomóż nam” – mówił Kejriwal, który później opublikował nagranie rozmowy w mediach społecznościowych.

Ministerstwo obrony ma wysłać w ciągu tygodnia samoloty transportowe do Niemiec po 23 mobilne urządzenia do produkcji tlenu – podała agencja PTI. Urządzenia mogą wytworzyć 40 litrów tlenu na minutę i 2400 litrów na godzinę. Urządzenia będzie można łatwo przenosić między lokalizacjami, w zależności od potrzeb.

Indyjski Urząd Głównego Kontrolera Leków dopuścił w trybie awaryjnym Virafin firmy Zydus Cadila. Pacjenci przyjmujący lek podczas badań klinicznych wymagali mniej dodatkowego tlenu.

Paweł Skawiński (PAP)

pas/ mal/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -