- Reklama -

Indie: ponad 2 tys. zgonów w ciągu doby – najwięcej od wybuchu epidemii Covid-19

Zobacz

- Reklama -

To prawie trzy razy więcej zakażonych w ciągu jednego dnia niż w szczytowej fazie pierwszej fali koronawirusa 17 września ub.r., kiedy stwierdzono 98 795 infekcji – zwraca uwagę dziennik „Times of India”.

W sumie od początku epidemii w Indiach w związku z Covid-19 zmarły 182 553 osoby, a u 15 616 130 zdiagnozowano zakażenie.

Indie są drugim na świecie krajem z największą liczbą zakażonych koronawirusem, po Stanach Zjednoczonych (31 mln zakażonych).

Obecnie w Indiach jest ponad 2,15 mln aktywnych przypadków koronawirusa. Do tej pory w sumie 13 276 039 zakażonych wyzdrowiało.

W przemówieniu telewizyjnym wygłoszonym we wtorek wieczorem premier Narendra Modi wezwał swoich rodaków do zrobienia więcej w sprawie koronawirusa, aby uniknąć kolejnych lockdownów w kraju, który znajduje się w środku poważnego kryzysu sanitarnego związanego ze zjadliwą drugą falą epidemii.

W pierwszym wystąpieniu telewizyjnym od zwiększenia liczby zakażeń Modi przyznał, że liczące 1,3 mld mieszkańców Indie toczą „kolejną wielką bitwę”. „Sytuacja była pod kontrolą jeszcze kilka tygodni temu, a druga fala przyszła jak huragan” – ocenił.

Ostatnie tygodnie upłynęły pod znakiem masowych wieców. Miliony ludzi uczestniczyły w hinduistycznym święcie Kumbh Mela, wiecach politycznych, hucznych weselach i imprezach sportowych – wskazuje AFP.

Według mediów w niektórych zakładach spowolniono lub nawet zawieszono produkcję niezbędnych leków antywirusowych, a przetargi na instalacje tlenowe nie zostały rozstrzygnięte zgodnie z harmonogramem. Teraz zrozpaczeni krewni osób zakażonych są zmuszeni do płacenia wygórowanych cen na czarnym rynku za leki i tlen, a grupy na komunikatorze WhatsApp są zalewane rozpaczliwymi prośbami o pomoc – pisze AFP.

Stany Zjednoczone odradzają obecnie podróże do Indii, nawet osobom w pełni zaszczepionym, natomiast Wielka Brytania dodała Indie do swojej „czerwonej listy”. Hongkong i Nowa Zelandia zakazały lotów z Indii. (PAP)

cyk/ tebe/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -