Indonezja: potężny pożar w rafinerii w prowincji Jawa Zachodnia

- Reklama -

Materiały filmowe, jakie pojawiły się w sieciach społecznościowych, wskazują, że ogień objął sporą część infrastruktury rafinerii w Indramayu, Indonezja.

Na miejscu znajdują się ekipy ratunkowe i straż pożarna. Nie ma żadnych informacji o ofiarach; na obecnym etapie nie sposób też ocenić rozmiarów zniszczeń.

Szef straży pożarnej w Indramayu, Joni Takarasel, powiedział dziennikarzom, że według jego oceny pożar wybuchł po północy, około godz. 00:30 (godz. 18:30 w niedzielę w Polsce). Dodał, że państwowa straż pożarna wysłała pięć wozów strażackich z załogami do gaszenia pożaru. „Tylko pięć, ponieważ koncern Pertamina ma własną, doskonale wyposażoną służbę pożarniczą” – zaznaczył. „Zapewniamy im tylko wsparcie, na tzw. drugim pierścieniu wokół pożaru” – wyjaśnił.

Dodał, że obydwie grupy czekają, aż wyczerpią się zasoby paliwa, które jest objęte pożarem. Podkreślił, że użycie armatek przeciwogniowych na obecnym etapie byłoby mało skuteczne. Zarazem dodał, że „wszystko wskazuje, iż powoli ilość płonącego paliwa się zmniejsza”. „Choć wciąż tam się pali, to jednak zaczynamy kontrolować ten pożar” – powiedział w rozmowie z dziennikarzami.

Rafineria RU VI Balongan została oddana do użytku w 1994 r. jako jedna z sześciu rafinerii, którymi dysponuje koncern Pertamina. Rafineria ta ma strategiczne znaczenie, zapewnia bowiem zaopatrzenie w paliwa stołecznego obszaru metropolitalnego Dżakarty oraz całej prowincji Jawa Zachodnia, gdzie koncentruje się życie gospodarcze i przemysł Indonezji. Surowiec przetwarzany w rafinerii Balongan pochodzi z pól naftowych w prowincji Riau w środkowej części Sumatry.

Przyczyny trwającego od kilku godzin pożaru nie są na razie znane. (PAP)

mars/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -