ING: dobra kondycja krajowego rynku pracy

Udostępnij

W piątek Główny Urząd Statystyczny poinformował, że zatrudnienie w lipcu rdr wzrosło o 2,3 proc., a przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu rdr wzrosło o 15,8 proc. wyniosło 6.778,63 zł brutto.

Zdaniem analityków ING Banku Śląskiego Rafała Beneckiego i Piotra Popławskiego, kondycja krajowego rynku pracy pozostaje dobra, mimo bardzo wyraźnych sygnałów spowolnienia w innych obszarach.

“Zarówno zatrudnienie jak i płace w lipcu wzrosły powyżej oczekiwań. W ujęciu rdr pracujący w sektorze przedsiębiorstw zwiększyli się o 2,3 (czyli blisko 12tys., konsensus 2,1 proc.), a nominalne wynagrodzenia o 15,8 proc. (konsensus 12,8 proc.)” – przekazali.

Eksperci zastrzegli, że piątkowe dane “w dużej części (prawdopodobnie większości) nie obejmują rozpoczynających pracę w kraju Ukraińców”. Przypomnieli, że od wybuchu rosyjskiej agresji zatrudnionych zostało już “blisko 400 tys.” Ukraińców.

Ich zdaniem dodatkowym czynnikiem, który mógł podnieść tempo płac, jest obniżka PIT od lipca. Dodali, że możliwe, iż część firm opóźniła wypłatę premii i innym zmiennych elementów wynagrodzeń do lipca, kiedy podatki są niższe.

Analitycy prognozują, że sytuacja “najprawdopodobniej zmieni się na gorsze pod koniec roku, gdy będą ujawniać się kolejne symptomy spowolnienia”. “Firmy będą także wstrzymywać się z podwyżkami płac w drugiej połowie 2022 r., bo od stycznia 2023 muszą znacząco podnieść płace minimalne” – dodali.

“Nadal jednak kondycja gospodarki powinna pozostać na tyle dobra, aby firmy mogły nadal przenosić wysokie koszty na finalnych odbiorców” – podkreślili eksperci ING. Wyjaśnili, że “wzrost kosztów pracy (zwłaszcza tych z uwzględnieniem uchodźców) znacząco przekracza wydajność pracy i będzie silnie proinflacyjny”. Będzie to – ich zdaniem – szczególnie widać po stronie inflacji bazowej, mocno zależnej od lokalnego popytu i kosztów pracy. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Czy CPK ma znaczenie militarne? Horała odpowiada

CPK ma znaczenie dla bezpieczeństwa państwa i będzie lotniskiem, które również będzie możliwe do wykorzystania militarnego w razie potrzeby. Ale takich lotnisk mamy w Polsce sporo, kolejne się przyda, ale nie jest kluczowe - stwierdził w czwartek wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

US Navy oferuje pomoc sojusznikom. Chodzi o wycieki gazu

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych (US Navy) gotowa jest udzielić pomocy sojusznikom w związku z uszkodzeniem gazociągów Nord Stream 1 i 2 - zapewniła w środę kapitan Tamara Lawrence, rzeczniczka sił amerykańskiej marynarki w Europie i Afryce.
- Reklama -

REKLAMA