Intel Extreme Masters z pulą 1,5 mln dolarów w ostatni weekend lutego w Katowicach

TechnologiaIntel Extreme Masters z pulą 1,5 mln dolarów w ostatni weekend lutego w Katowicach

Po dwóch latach przerwy spowodowanych pandemią kibice powrócą do katowickiego Spodka. Przyjadą najlepsi zawodnicy i drużyny z całego świata. W międzynarodowej lidze gier komputerowych ESL (Electronic Sports League) rywalizować będą 24 drużyny w grze Counter-Strike: Global Offensive (CSGO), w tym Polacy oraz 36 zawodników w StarCraft II.

„Cieszymy się bardzo, że w Spodku znów będą kibice. Chcę usłyszeć ten szum jeszcze raz, bo to coś niesamowitego” – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach wiceprezes ds. rozwoju produktów ESL Gaming Michał Blicharz.

Wstęp na imprezę będzie biletowany, trzeba się też będzie wylegitymować aktywnym paszportem covidowym. Organizatorzy spodziewają się 6-8 tys. widzów. Ze względu na warunki pandemiczne w tym roku nie będzie strefy wystawienniczej.

Finały Intel Extreme Masters są organizowane w stolicy woj. śląskiego od 2013 r. Jak podkreślali we wtorek organizatorzy, w żadnym innym mieście impreza e-sportowa tej rangi nie była organizowana 10 razy z rzędu.

„Śmiało można powiedzieć, że Katowice stały się światową stolicą e-sportu, mekką e-sportu. Nikt nam tego nie odbierze. Te mistrzostwa dały nam bardzo wiele, nakręciły spiralę ważnych wydarzeń rangi międzynarodowej odbywających się w Katowicach, takich jak szczyt ONZ” – powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.

Podkreślił, że organizacja IEM przyczyniła się też do powstania Katowickiego Hubu Gamingowo-Technologicznego na terenach dawnej kopalni Wieczorek.

Blicharz zaznaczył, że wbrew obiegowej opinii e-sportu nie sposób uprawiać na profesjonalnym poziomie bez odpowiedniego przygotowania fizycznego, bo mecze trwają nieraz wiele godzin. Stąd najlepsi zawodnicy i drużyny mają swoich trenerów, psychologów i dietetyków.

„Ten sport dawniej był postrzegany jako rozrywka dla młodych chłopców, teraz coraz bardziej popularne są turnieje kobiece, są w nim osoby o coraz większej rozpiętości wieku – można powiedzieć, że nowi napływają, a starzy nie odchodzą. Średnia wieku graczy oscyluje między 18 a 35 lat” – powiedział dyrektor zarządzający ESL Polska Aleksander Szlachetko. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ cegl/

ŹródłoPAP

Sprawdź nasze inne treści