Izrael i Maroko zawarły porozumienie o współpracy w zakresie bezpieczeństwa

- Reklama -

Według Gantza umowa dotyczy bezpieczeństwa „we wszystkich jego aspektach”, czyli planowania operacyjnego, zakupów broni, badań i szkoleń wojskowych. Dzięki porozumieniu, w opinii izraelskiego ministra obrony, Maroko będzie mogło korzystać z technologii, stosowanych przez „potężny izraelski przemysł wojskowy”.

„To bardzo ważny krok, który pozwoli nam (…) uruchomić wspólne projekty i promować izraelski eksport” – powiedział Gantz, nawiązując do faktu, że Izrael jest jednym z czołowych światowych eksporterów uzbrojonych dronów i oprogramowania szpiegującego, takiego jak kontrowersyjny Pegasus firmy NSO.

Maroko i Izrael nawiązały stosunki dyplomatyczne na początku lat 90., ale Rabat zerwał je na początku drugiej intifady, powstania palestyńskiego z początku XXI wieku.

W grudniu 2020 roku relacje między obydwoma krajami zostały odnowione w ramach „Abraham Accords”, procesu normalizacji stosunków między Izraelem a krajami arabskimi, wspieranego przez administrację byłego prezydenta USA Donalda Trumpa.

W zamian Waszyngton uznał „pełną suwerenność” Maroka nad Saharą Zachodnią, terytorium spornym z separatystami Sahrawi z Frontu Polisario, wspieranego przez Algierię. (PAP)

zm/ mal/

- Reklama -
Źródło:PAP

Treści PREMIUM

Otrzymuj cotygodniowy e-mail od BrandsIT, który sprawia, że czytanie wiadomości jest naprawdę przyjemne. Dołącz do naszej listy mailingowej, aby być na bieżąco i uzyskać dotęp do treści PREMIUM za darmo.

- Reklama -