Japończycy wyślą na Księżyc robota-zabawkę

Zobacz

- Reklama -

Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) buduje kompaktowego robota, który będzie wyglądał trochę jak zabawka. Nie dziwi więc, że w pracach nad tworzenieniem tej małej zmieniającej kształt kulki, uczestniczą nie tylko specjaliści z Japan Aerospace Exploration Agency, naukowcy z Doshisha University i pracownicy koncernu Sony, ale także przedstawiciele znanej z produkcji zabawek dla dzieci firmy Tomy Company.

Budowany przez to grono ekspertów robot zabawką jednak nie będzie. Zostanie wysłany na Księżyc, by zbierać tam dane na temat środowiska niezbędne do znacznie poważniejszego przedsięwzięcia – budowy załogowego łazika dla przyszłych astronautów. Szczególnie będą one potrzebne do opracowania technologii automatycznej jazdy na powierzchni pokrytej regolitem, przy grawitacji o wartości równej 1/6 tej, jaka panuje na Ziemi.

Robot będzie przemierzał księżycową powierzchnię i m.in. rejestrował zachowanie sypkiego regolitu. Do poruszania się w trudnym terenie będzie wykorzystywał technologię opracowaną przez ekspertów z Doshisha University oraz Tomy Company. Po wylądowaniu, z postaci kulki przeistoczy się w nieco większą, owalną formę pozwalającą mu na wojaże po okolicy. Takie rozwiązanie umożliwi oszczędność przestrzeni w lądowniku.

Lądownik z robotem ma zostać wystrzelony już w 2022 roku, a prace nad urządzeniem trwają od roku 2016. „Cieszy mnie, że technologia miniaturyzacji robota opracowana przez prof. Watanabe przyczyni się do misji badania Księżyca. Mam nadzieję, że studenci z kreatywnymi pomysłami będą potrafili poradzić sobie z podobnymi, stawiającymi wyzwania badaniami i ich wynikami w przyszłości” – powiedziała prof. Kazuto Tanaka z Doshisha University.

„Uczestniczyłem w pracach nad zmiennokształtnym księżycowym robotem w JAXA Space Exploration Innovation Hub, kiedy pracowałem dla TOMY Company, i nadal pracuję nad wspólną misją eksploracji Księżyca. Mam nadzieję, że spowoduje to zainteresowanie młodych ludzi nauką i nowymi technologiami” – dodaje prof. Kimitaka Watanabe. (PAP Life)

mat/ agt/ gra/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -