Japonia: kolejny rekordowy bilans Covid-19 w Tokio – 4166 nowych infekcji

Udostępnij

W Tokio, gdzie trwają obecnie Igrzyska Olimpijskie, siedmiodniowa średnia zakażeń wykrywanych każdej doby wzrosła w porównaniu z ubiegłym tygodniem o 78 proc. do prawie 3,5 tys. – podkreśla japońska agencja.

Według portalu dziennika „Yomiuri Shimbun” w środę zgłoszono również rekordową liczbę 29 nowych infekcji wśród osób związanych z Igrzyskami. Łączna liczba takich przypadków wzrosła do 322.

Wirus na coraz większą skalę szerzy się też poza stolicą, a szef rządowego panelu doradców w sprawie Covid-19 Omi Shigeru zaapelował do władz, aby rozważyły wprowadzenie ogólnokrajowego stanu wyjątkowego – podała stacja NHK. Obecnie stan wyjątkowy obowiązuje w Tokio i trzech sąsiednich prefekturach, a także w Osace i na Okinawie.

Rekordowe bilanse odnotowano w środę w prefekturach Gunma, Shizuoka, Niigata i Mie, gdzie wykryto w ciągu poprzedniej doby odpowiednio 204, 202, 78 i 74 nowe przypadki. Według prognoz urzędników bilans po raz pierwszy przekroczy 700 w prefekturze Fukuoka – przekazał „Yomiuri Shimbun”.

W kraju narastają tymczasem kontrowersje wokół nowej rządowej polityki leczenia Covid-19, zgodnie z którą do szpitali mają być kierowane tylko osoby z ciężkimi objawami, co ma odciążyć służbę zdrowia. Rozwiązanie ostro potępiła opozycja, a w środę do krytyki przyłączyli się nawet posłowie Komeito, mniejszej partii koalicyjnej.

„To nie do zrobienia, żeby pacjenci z umiarkowanie silnymi objawami, potrzebujący inhalacji tlenem, odpoczywali w domach. Chcę, żeby ta propozycja została jeszcze raz przeanalizowana, w tym aby rozważono jej wycofanie” – powiedziała posłanka tej partii Michiyo Takagi, cytowana przez dziennik „Asahi Shimbun”.

Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ tebe/

Źródło:PAP

Zobacz

Rada UE uzgodniła środki nadzwyczajne w celu obniżenia cen energii

Unijni ministrowie odpowiedzialni za energetykę osiągnęli w piątek porozumienie polityczne w sprawie regulacji zaproponowanych przez Komisję Europejską w sprawie wysokich cen energii. Rozporządzenie wprowadza wspólne działania mające na celu ograniczenie zapotrzebowania na energię elektryczną oraz gromadzenie i redystrybucję nadwyżki przychodów sektora energetycznego.

Zaufać klientom – czy to recepta na przetrwanie w kryzysie?

Galopująca inflacja, ograniczenie dostępności surowców oraz napięta sytuacja geopolityczna...
- Reklama -

REKLAMA