Japoński rząd rozszerzył pandemiczny stan wyjątkowy na kolejne prefektury

Zobacz

- Reklama -

Japońska agencja prasowa Kyodo ocenia decyzję rządu jako zaskakującą. Podkreśla również, że ogłoszono ją na niecałe trzy miesiące przed przełożonymi Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio, które mają się rozpocząć w lipcu.

Stan wyjątkowy będzie od niedzieli obejmował dodatkowo prefektury Hokkaido, Okayama i Hiroszima, a związane z nim restrykcje zostaną na tych obszarach wprowadzone „z silnym poczuciem pilności” – powiedział Suga, cytowany przez stację NHK.

Stan wyjątkowy wiąże się między innymi z zakazem serwowania alkoholu oraz oferowania karaoke w barach i restauracjach, a także z zachęcaniem firm do przechodzenia na pracę zdalną.

W trzech innych prefekturach: Gunma, Ishikawa i Kumamoto, reguły będą natomiast od niedzieli do 13 czerwca zaostrzone do poziomu określanego jako „quasi-stan wyjątkowy” – podało Kyodo.

Władze Japonii zgłosiły w piątek 5,2 tys. nowych infekcji koronawirusem. Łącznie w kraju odnotowano około 660 tys. zakażeń, a bilans zgonów przekroczył 11 tys. Najnowsza fala pandemii wiązana jest z bardziej zaraźliwymi wariantami koronawirusa, z mutacją N501Y – informuje NHK.

Andrzej Borowiak (PAP)

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -