Jasionka: Na Podkarpaciu powstanie pierwsza w kraju Dolina Wodorowa

Zobacz

- Reklama -

List został podpisany w obecności premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki.

Wśród sygnatariuszy dokumentu znaleźli się m.in. wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz przedstawiciele uczelni, instytutów badawczych, agencji rządowych oraz biznesu.

Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił w rozmowie z PAP, że samorząd województwa może wesprzeć powstanie Doliny Wodorowej zarówno pieniędzmi z różnych programów, ale też kompetencyjnie i organizacyjnie.

„Mamy wielkie doświadczenie w budowaniu klastrów i ich kompetencji. Ta dolina powstanie w podobnej formule. Wiemy, jak budować relacje między uczelniami a przedsiębiorstwami” – dodał.

Ortyl przypomniał, że Podkarpacie wśród inteligentnych specjalizacji ma m.in. lotnictwo i motoryzację. „Te elementy można łączyć, czyli napęd wodorowy dla autobusów czy samolotów. To kwestia przyszłości i przed takim wyzwaniem stoimy” – zaznaczył.

Zdaniem Ortyla rozwojowi wodoru sprzyja również m.in. polityka UE, która stawia na zieloną, przyjazną energię. W jego ocenie coraz większe znaczenie będzie miał rozwój alternatywnych źródeł paliwowych, nie tylko wodoru, ale również np. bioetanolu.

Podpisany we wtorek list intencyjny precyzuje, że współpraca będzie polegać na prowadzeniu prac naukowo-badawczych, inwestycyjnych i wdrożeniowych, ukierunkowanych na zastosowanie wodoru jako paliwa dla zeroemisyjnego transportu.

Ponadto, podjęte mają być działania zmierzające do stworzenia na terenie województwa podkarpackiego, szczególnie na obszarze dwóch istniejących Specjalnych Stref Ekonomicznych, „optymalnych warunków do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie budowy gospodarki wodorowej”.

Strony listu deklarują także organizowanie i uczestnictwo w dialogu pomiędzy interesariuszami zainteresowanymi działaniami w obszarze gospodarki wodorowej. (PAP)

Autor: Wojciech Huk

huk/ pad/

- Reklama -
Źródło:PAP

Polecamy

- Reklama -