Jeleniom mogą krwawić poroża

Udostępnij

Jak zaznaczył, “widok ten czasami niepokoi turystów, ale jest to zjawisko całkiem naturalne”.

Poroże – przypomniał leśnik – “jest nasadzane przez jelenie co roku i rośnie w okrywie skórnej zwanej scypułem, która jest mocno ukrwiona i unerwiona”.

“W momencie skostnienia ostatecznie wykształconych tyk, następuje ich wycieranie z niepotrzebnej już i martwej okrywy, co często prowadzi do powstania krwawiących ran. Na pięknie ubarwionych, wytartych tykach pozostaje tylko głęboki rysunek rowków po naczyniach krwionośnych, zwany w języku łowieckim +uperleniem+” – wyjaśnił rzecznik.

Nasadzanie poroża u jeleni trwa od marca do lipca. Jest uzależnione od kondycji i wieku byka. Natomiast wycieranie poroża odbywa się przez kilka dni.

“Byki pozostające już w odosobnieniu, końcem sierpnia przystąpią do rykowiska, walcząc między sobą o względy łań. Każdy z konkurentów starać się będzie zebrać jak największą +chmarę+ wokół siebie” – dodał Marszałek.

W lasach krośnieńskiej RDLP żyje prawie 14 tys. jeleni. Spośród nich 4,5 tys. to są byki w różnym wieku, ponad 7 tys. łań i blisko 2 tys. młodych, zwanych cielakami. (PAP)

Źródło:PAP

Zobacz

Minister Moskwa: w Brukseli poparcie dla prac nad wprowadzeniem maksymalnych cen gazu

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała dziennikarzy w Brukseli, że podczas piątkowego spotkania ministerialnego odbyła się dyskusja na temat maksymalnych cen gazu. Państwa członkowskie wyraziły poparcie dla przygotowania propozycji legislacyjnych w tej sprawie.

Przyszły tydzień przyniesie zmiany w cenach paliw. Kiedy warto zatankować do pełna?

W przyszłym tygodniu ceny wszystkich paliw na stacjach benzynowych mogą wzrosnąć - wynika z raportu analityków e-petrol.
- Reklama -

REKLAMA